Babiš: Přijmeme přes 13 tisíc státních zaměstnanců, hlavně učitele

Výdaje státního rozpočtu

Babiš: Přijmeme přes 13 tisíc státních zaměstnanců, hlavně učiteleNOVÉ 1
Domov

Echo24

Příští rok přijme Česko 13 tisíc státních zaměstnanců, z toho 5 800 učitelů, zhruba 5 tisíc vojáků a vzhledem k bezpečnostní situaci i policisty. Řekl to vicepremiér Andrej Babiš v pořadu Týden v politice na ČT24. Babiš se také pochlubil tím, že má Česká republika jeden z nejmenších státních dluhů v Evropě.

,,Když bude tento trend pokračovat, můžeme se někdy dostat k 50 miliardám a to je pro mě vždycky dobrá zpráva,“ uvedl Babiš s tím, že ví, že příští rok bude v udržování deficitu náročný. I navzdory tomu chce ale ministr financí v trendu snižování deficitu pokračovat. ,,Ale s tím, abychom nezaškrtili ekonomiku,“ upozornil. Návrh schváleného rozpočtu počítá s příjmy 1 181 miliard korun a výdaji 1 251 miliard. Deficit tak bude 70 miliard Kč.

V roce 2016 Babiš plánuje přijmout na 13 800 státních zaměstnanců. ,,5800 učitelů do regionálního školství, asi 5000 vojáků a kvůli nové bezpečnostní situaci potřebujeme také policisty,“ řekl Babiš. Posílit chce také celní správu a dále plánuje přijmout zaměstnance na úřady práce a na finanční správu. ,,Potřebujeme totiž posilnit roli státu,“ nechal se slyšet vicepremiér.

Babiš současně podotkl, že rok 2016 bude posledním rokem, kdy dojde k takovému navyšování státních zaměstnanců. V dalších letech pak bude chtít, aby se rozpočet soustředil na investice. Neplánuje ani zvyšování platů, protože se domnívá, že jsou na dobré úrovni. Maximálně se zaměří na jejich dorovnání. Babiš dále podotkl, že je v České republice 107 tisíc volných pracovních pozic.

Čtěte také: Hra s deficitem. Dědičný hřích Sobotkovy vlády