Fotbalové Euro kvůli teroristům bez diváků? Prý je to možné

Důsledky terorismu

Fotbalové Euro kvůli teroristům bez diváků? Prý je to možnéNOVÉ
Svět

mc Echo24

Fotbalové Mistrovství Evropy by se mohlo odehrát za zavřenými dveřmi. V souvislosti s úterními teroristickými útoky v Bruselu před tím varoval člen výkonného výboru Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Giancarlo Abete. Podle Abeta totiž nelze vyloučit teroristický útok ani během turnaje, píše The Guardian.

UEFA vydala po teroristických útocích v Belgii prohlášení, ve kterém znovu potvrdila, že jejím hlavním cílem v souvislosti s organizací Eura je bezpečnost. Abete však naznačil, že by šampionát, který se odehraje od 10. června do 10. července v deseti francouzských městech, mohly postihnout mnohem drastičtější opatření.

„Euro je taková událost, kterou nemůžeme prostě zrušit nebo odložit,“ řekl Abete pro Rádio 24. „Nelze proto vyloučit, že se bude hrát za zavřenými dveřmi, protože nemůžeme vyloučit možnost terorismu. Pokud by se jednalo o potenciálně zrušitelný zápas, jako například přátelské utkání nebo soutěžní zápas, mohli bychom ho přesunout na jiné datum. Tohle je ale jiný případ,“ dodal bývalý šéf italské fotbalové asociace. Zrušení potkalo třeba přípravné utkání mezi fotbalisty Belgie a Portugalska, jež se mělo odehrát 29. března právě v Bruselu.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve nicméně trvá na tom, že budou přijata všechna možná bezpečnostní opatření, kterými se zajistí bezpečnost během Eura 2016. Uvedl, že během šampionátu budou nasazeni „speciálně vyškolení krizový pracovníci, policisté i hasiči, aby zajistili kolektivní bezpečnost“.

Organizační výbor Eura v únoru oznámil, že pro šampionát bude najato na 10 tisíc lidí, kteří budou mít na starosti bezpečnost. Na každém z 51 zápasů Eura 2016 mát být přítomno 900 členů ochranky a bezpečnostních služeb.

Čtěte také: Islamisté pohrozili útoky dalším zemím, které proti nim bojují