Rusko buduje v Sýrii vojenskou základnu, bojí se USA

Kapacita až 1000 vojáků?

Rusko buduje v Sýrii vojenskou základnu, bojí se USAAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko údajně buduje v Sýrii vlastní vojenskou základnu. Informovala o tom americká rozvědka, podle níž Moskva chystá do země poslat stovky vojáků na podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Zprávu přinesl na svých webových stránkách britský list The Daily Telegraph.

Podle americké výzvědné služby buduje Rusko v Sýrii vlastní vojenskou základnu. Rusko mělo podle zpráv amerických špionů na letišti poblíž syrského přístavního města Latákie postavit věž pro řízení leteckého provozu a rovněž na místo dopravit prefabrikované ubytovací jednotky schopné pojmout až tisíc osob.

Kvůli zprávám o ruské angažovanosti v Sýrii si v sobotu telefonovali i ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry. Kerry podle agentury Reuters dal Lavrovovi najevo americké obavy ze zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii.  „Ministr dal jasně najevo, že jestliže jsou tyto zprávy pravdivé, mohly by podobné kroky ještě více vyhrotit konflikt, vést k větší ztrátě nevinných životů, zvýšit množství uprchlíků a navíc je zde riziko střetu s protiislamistickou koalicí (v čele s USA) operující v Sýrii,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. 

Kerry s Lavrovem se zároveň shodli, že debaty o syrském konfliktu budou pokračovat tento měsíc v New Yorku během zasedání Valného shromáždění OSN.   

Spekulace, že se Rusko snaží angažovat v Sýrii více než doposud, podporuje také zjištění, že Moskva požádala sousední země o práva na přelet vojenských armádních letadel přes jejich území, napsal dále britský list

„Pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat závažnou změnu vývoje v syrském konfliktu a zpochybní to jakékoli ruské závazky k mírovému urovnání,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí USA John Kirby.

Před několika dny se dokonce na izraelském webu objevila zpráva o ruských stíhačkách, které se prý v Sýrii začaly podílet na bojích proti Islámskému státu s tím, že na vojenskou základnu poblíž Damašku dorazí i ruští piloti. Rusko však své nasazení v zemi popřelo.

Čtěte také: Ruské stíhačky v Sýrii. Začíná zásah proti islamistům?

,,Žádné nasazení ruských vojenských sil v Syrské arabské republice se nekoná. Ruské letecké jednotky se nacházejí jako obvykle na svých stálých základnách a provádejí každodenní trénink a další běžné aktivity,“ řekl tehdy ruskému serveru RT ruský armádní zdroj. 

Putin však v pátek na ekonomickém fóru ve Vladivostoku připustil, že Rusko poskytuje Sýrii pomoc v podobě zbraní i vojenského výcviku.

Moskva na začátku srpna plány na nasazení svých jednotek v Sýrii popřela, když mluvčí Vladimira Putina Dimitrij Peskov řekl, že ,,zapojení ruské armády v syrském konfliktu není na pořadu dne“. Což se ovšem dá přeložit i tak, že k tomu může dojít někdy v budoucnu. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články