V Senátu proběhne veřejné slyšení o držení zbraní
Právo na držení zbraní
Kvůli petici proti unijní regulaci zbraní, kterou podle organizátorů podepsalo na 100 000 lidí, bude v Senátu veřejné slyšení. Rozhodl o tom senátní výbor pro petice a lidská práva. Termín slyšení stanovil na 5. října, ačkoli původně byl zvažován pozdější termín.
Rozhodl se ale slyšení uspíšit kvůli tomu, aby předcházelo schvalování ústavní novely o posílení práv majitelů legálně držených zbraní. Horní komora by ji měla projednávat ve druhém říjnovém týdnu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní a trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.
Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech přibližně 300 000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. V reakci na směrnici vznikla ústavní novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a ODS, podle níž by čeští občané měli mít právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu.
Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v červnu oznámil, že kvůli směrnici podá ČR žalobu k soudnímu dvoru EU.
Není jisté, zda Senát tuto normu do říjnových sněmovních voleb projedná. K předloze totiž chybí stanoviska odborných výborů horní komory. Její ústavně právní i bezpečnostní výbor totiž schvalování normy odložily, chtějí znát i prováděcí předpisy.