Verdikt nad Čechem v Súdánu odložili. Hrozí mu až trest smrti

MISIONÁŘ A HUMANITÁRNÍ PRACOVNÍK

Verdikt nad Čechem v Súdánu odložili. Hrozí mu až trest smrtiAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Súdánský soud v pondělí odročil proces s českým občanem Petrem Jaškem, který byl zadržen loni v prosinci v Súdánu a spolu s trojicí Afričanů čelí obvinění z protistátní činnosti. Uvedla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Europoslanec Tomáš Zdechovský dříve uvedl, že by už dnes mohl padnout rozsudek, k tomu však nedošlo. Čechovi podle některých informací hrozí až trest smrti.

„Dnes nebylo rozhodnuto, řízení bylo odloženo na 21. listopadu,“ řekla Lagronová. Proces podle ní bude dál pokračovat a rozsudek by ani příští týden nemusel padnout.

„Jeho situace je opravdu vážná, ale nikoli neřešitelná. Ve své rezoluci ze 4. října se za Petra Jaška postavil i Evropský parlament jako celek,“ uvedl o souzeném Čechovi Zdechovský. „V případě křesťanky Meriam Ishagové to výrazně pomohlo a jasně se ukázalo, že mezinárodní tlak na Súdán zvenčí rozhodně má smysl. Žena původně odsouzená k smrti byla propuštěná a mohla vycestovat ze země,“ dodal český europoslanec za KDU-ČSL.

Podle humanitárních organizací je Petr Jašek ve velmi špatném psychickém a zdravotním stavu. Zdechovský byl o víkendu v kontaktu s jeho rodinou. Nyní se v dopisech obrátil rovněž na súdánského velvyslance v ČR, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a rovněž na šéfku unijní diplomacie Federiku Mogheriniovou.

„Vzhledem k tomu, jak vypadají súdánské věznice, strávit tam byť jen rok by pro něj mohlo mít nezvratné důsledky,“ prohlásil Zdechovský. „Je popřeno jeho právo na demokratický proces. Alespoň by mělo být zajištěno, aby k němu měli přístup lékaři a rodina,“ dodal.

Servery, které se případu Petra Jaška věnují, tvrdí, že čtveřici hrozí až trest smrti, avšak česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad má Súdán na starosti, to nepotvrdila. Proces s ním začal v srpnu.

Jašek byl podle české diplomacie na misionářské misi. Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je obviněn z šíření nepravdivých informací. Stejně jako tři ostatní – Abdulmonem Abdumawla a reverendi Hassan Taour a Kuwa Shamal – je obviněn v sedmi bodech, k nimž patří také činnost proti státu.

Jašek odjel do Súdánu pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. V minulosti již pomáhal křesťanům v Nigérii.

Čtěte také: Europoslanci vyzvali k propuštění Čecha vězněného v Súdánu

Zapomenut v Súdánu. Příběh Čecha, kterému hrozí trest smrti