1 EET jsou na programu v pátek 13.

Koalice zdržuje s pokladnami sama sebe. Bojí se voleb?

NOVÉ

Témata: , ,

Měla to být klíčová bitva podzimu, pomalu to ale začíná vypadat, že půjde o bitvu zimy nebo spíš příštího roku. Když ministr financí začátkem léta předkládal vlajkovou loď svého resortu, elektronickou evidenci tržeb, plánoval ještě, že by do konce září mohla projít sněmovnou. Poslanci ale ještě ani nezačali závěrečné čtení, které chce koalice odstartovat až v pátek 13. listopadu. Opozice s blokováním zákona zatím příliš práce neměla. A nabízí se tak otázka, zda koalice evidenci nezdržuje sama kvůli krajským volbám v příštím roce.

Babišovy plány se zaváděním EET byly smělé, přesto měl se zákonem, s nímž spojuje své bytí a nebytí, od počátku problémy. Když už se mu evidenci podařilo dostat na vládu, začaly potíže ve sněmovně. Ty si ale paradoxně zatím dělá sama koalice, pravicoví poslanci na šanci zablokovat zákon teprve čekají.

V naprostou frašku se například změnilo druhé čtení zákona v polovině září. Jednu z vládních priorit tehdy musel před opozicí hájit sám Babiš. Když se totiž tehdy sněmovna k online pokladnám dostala, ministři vstali a jako jeden muž odešli ze sálu. Následovala je i většina koaličních poslanců, takže to chvíli vypadalo, že se jednání o evidenci přeruší.

Opozice nakonec bez větších průtahů pustila zákon dál s tím, že právě na třetí čtení připravuje blokování normy. Jenže k závěrečnému hlasování se koalice příliš nehrne. Zákon, který měl být původně schválen poslanci, senátory i prezidentem nejpozději do konce roku, vládní poslanci plánují projednat až v symbolický pátek 13. listopadu.

„Máme celkem jasný plán, že bychom se k elektronické evidenci tržeb měli ve třetím čtení dostat 13. listopadu. Bude to jeden z posledních bodů mimořádné schůze,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Podle něj už nehrozí, že by poslanci koaličního hnutí ANO proti všem dohodám před online pokladny předřazovali jiné body, jak se to stalo na konci září. „U mimořádné schůze není možné měnit pořadí bodů. My jsme z toho tehdy nebyli nadšení, není dobré dávat opozici záminky ke kritice za to, že děláme nepředvídatelné kroky,“ komentoval otočku ANO.

Bojí se koalice krajských voleb?

Opoziční poslanci tak dosud neměli se zdržováním zákona příliš práce. TOP 09 i ODS opakovaně avizují, že budou evidenci bránit měsíce i roky. A pokud to půjde, zablokují ji až do konce volebního období. Zatím ale musí čekat, až jim k tomu koalice vůbec dá příležitost. A v opozici se tak už rojí spekulace, proč vládní poslanci se schvalováním EET tak váhají. Jedna z možností je nasnadě: ministerstvo totiž počítá se sedmiměsíční lhůtou na přípravu celého systému, kdyby se tedy evidence schválila do konce roku, spustí se online pokladny v hospodách a hotelích v srpnu 2016. Jen několik týdnů před krajskými volbami. A opozice by tak z evidence mohla udělat jedno z hlavních témat voleb.

„To skutečně může být jeden z důvodů toho, proč koalice před EET stále něco předřazuje. Zdaleka si nejsou jisti, že by jim evidence fungovala. A tohle může být taktika. Protože když je něco skutečná priorita, má to být bod číslo jedna. EET tu leží týdny a měsíce a my jsme zatím nemuseli proti jejímu přijetí vůbec nic dělat. Nám to ale nevadí. Evidenci nepropustíme,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

O motivacích koalice nechce nijak spekulovat předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek: „Jakou taktiku hraje vládní koalice, to nám je jedno. A jestli je to taktika, nebo jen neschopnost, to nevím. My ten šmírovací tunel, tu nebezpečnou balkánskou novinku nikdy nedovolíme schválit.“

Čtěte také: Ať vláda stáhne EET. Nebo je pro kolektivní vinu?

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.