Předplatné
Můj účet
Přihlásit se
Zapomněli jste heslo?
Založit nový účet
Týdeník Echo
Můj účet
Odhlásit
Rubriky
Úvodní strana
10 let Echa
Domov
Komentáře
Svět
Ekonomika
Rozhovory
Podcasty
Panorama
Blogosvět
Politická aréna
Aréna názorů
Úhel pohledu
Auto
Speciální přílohy
EchoTV
Kontakty
Předplatné
Inzerce
O nás
About us
Zásady ochrany osobních údajů
Obchodní podmínky
Prohlášení o souborech cookies
Navštivte také
Echo Prime
Tydeník Echo
Echomedia eShop
Website by
Coolpany SE
Galerie
Přihlásit se
Předplatné
Domov
Komentáře
Svět
Ekonomika
Panorama
Echo Prime
Týdeník Echo
Podcasty
Monitor
Předplatné
Tádž Mahal - Monumentální pomník v Indii navštíví ročně 4 miliony turistů, ale právě tento příliv lidí si začal vybírat svou daň. Podle odborníků hraje důležitou roli také pokles hladiny vody v nedaleké řece Jamuně, který ovlivňuje dřevěný základ stavby.
-
Wikimedia Commons/Dmitrij Rodionov
Velká čínská zeď - Starý systém opevnění, který se táhne napříč severní Čínou, je poničen nejen v důsledku přírodní eroze, ale také kvůli škodám, které působí četní návštěvníci. Podle listu Beijing Times zmizelo již 30 % opevnění zdi.
-
Wikimedia Commons/Ofol
Velký bariérový útes - Největší korálový ekosystém na světě, který se táhne podél severovýchodního pobřeží Austrálie, by podle vědců mohl být v důsledku klimatických změn v roce 2050 zcela vyhynulý. Útes je přitom velkou turistickou atrakcí a je zásadní pro místní ekonomiku.
-
Shutterstock
Angkor Vat - Zříceninu kdysi velkolepého chrámu v Kambodži navštívily v roce 2013 dva miliony lidí. Počet turistů ale začíná být pro komplex neúnosný.
-
Shutterstock
Sixtinská kaple - Kaple Apoštolského paláce ve Vatikánu je známa hlavně díky vnitřní výzdobě největších renesančních umělců. Přestože je v kapli zakázané fotit, turisté svojí přítomností v kapli přesto způsobují škody. Miliony lidí, kteří ročně přijedou obdivovat Michelangelovi malby, totiž vydechují oxid uhličitý, který mistrovská díla ničí.
-
Wikimedia Commons/Aaron Logan
Altamira - Jeskyně v Kantábrii na severu Španělska, které jsou známé díky pravěkým nástěnným malbám, se španělská vláda rozhodla uzavřít už v roce 2002. Loni byly jeskyně znovu otevřeny, nicméně návštěvy jsou omezené. Za týden může dovnitř jen pět lidí a povinný je ochranný oděv.
-
Wikimedia Commons/Rameessos
Národní rezervace Masai Mara - Turisté, kteří každoročně přijíždí navštívit rozsáhlé chráněné území na jihozápadě Keni, tvoří důležitý příjem keňského rozpočtu. Nicméně velké množství lidí má na místní životní prostředí neblahý vliv.
-
Wikimedia Commons/Key45
Tutanchamonova hrobka - Loni v dubnu byl hrob egyptského faraona pro veřejnost uzavřen. Na hrobku měla totiž špatný vliv vlhkost, kterou návštěvníci způsobují dýcháním. Nedaleko byla ale otevřena replika hrobky, která je díky využití laserových skenerů a tiskáren s vysokým rozlišení velmi přesná.
-
Shutterstock
Machu Picchu - Machu Picchu v peruánských Andách patří mezi nejznámější místa na světě. I toto incké kultovní město je ohroženo cestovním ruchem.
-
Wikimedia Commons/Allard Schmidt
Zpět na článek