Ve sněmově leží novela, která by výrazně rozšířila pravomoci České národní banky (ČNB) při regulaci hypotečního trhu. ČNB si totiž myslí, že hypotéky by neměly být pro každého, a proto chce páku, jak je regulovat. Podle Jiřího Patáka, spoluzakladatele serveru Chytrý Honza, největšího srovnávače hypoték u nás, ale zásahy ČNB křiví trh. Pokud by přišla krize jako v roce 2008, podstatně hůře by na tom podle něj byli lidé bez hypoték a v pronájmu.


NOVÉ

ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA CHCE OMEZIT HYPOTÉKY

 

Globální ekonomika na vzestupu

Růst světové ekonomiky se zrychluje a letos jeho tempo po mnoha letech útlumu dosáhne dlouhodobého průměru 3,5 procenta. Centrální banky nejvýznamnějších ekonomik světa by proto měly začít s normalizací současné velmi uvolněné měnové politiky a zvyšovat úrokové sazby. Uvedla to v dnešní výroční zprávě Banka pro mezinárodní platby (BIS), která jako „centrální banka světových centrálních bank“ dohlíží na finanční stabilitu ve světě.

stávka

Stávka zaměstnanců bratislavské továrny německé automobilky Volkswagen po šesti dnech končí. Odbory a vedení tohoto největšího soukromého zaměstnavatele na Slovensku se dnes dohodly na nové kolektivní smlouvě včetně zvyšování platů pracovníků celkově o zhruba 14 procent během půldruhého roku. Součástí dohody je ukončení stávky a obnovení výroby od pondělí. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Uzavření dohody a ukončení stávky potvrdily i odbory.

Likvidace benátských bank

Itálie na spořádanou likvidaci dvou krachujících regionálních bank z Benátska uvolní okamžitě 5,2 miliardy eur (13,7 miliardy Kč). Celkové náklady operace pro italský stát však mohou dosáhnout až 17 miliard eur, oznámil po dnešním mimořádném zasedání vlády premiér Paolo Gentiloni. Instituce Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza převezme od pondělka přední italský bankovní dům Intesa Sanpaolo a obě banky zůstanou díky tomu otevřené, ujistil Italy ministr hospodářství Pier Carlo Padoan.

Letos poloviční výnosy?

Suchem je v Česku nyní silně postiženo 11 okresů. Pokles výnosů u některých plodin může místně přesáhnout i více než polovinu obvyklé míry. Nejvíce postiženy jsou okresy na jižní Moravě a ve středních Čechách. Stát chce zemědělcům pomoci, konkrétní kroky bude znát s postupem žní za několik týdnů, řekl v sobotu ČTK ve Višňovém na Znojemsku ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Po mnohaměsíčním propadu

Ropa se dnes vzpamatovává z mnohaměsíčního propadu. Brent je zpět nad 45 dolary za barel. Cena ale zůstává pod tlakem kvůli nadbytku zásob, který na trhu přetrvává navzdory snahám vedeným Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Hypotéky za 21 miliard

V květnu si Češi sjednali hypotéky za rekordních 21 miliard korun, informoval server ihned.cz. Jedná se o největší objem půjček na stavbu domů a bytů v tomto roce. Růst překvapil Českou národní banku (ČNB), která se od dubna snaží půjčování hypoték brzdit. ČNB se bojí hypotéční bubliny. Naopak poslanci prosazují co největší přístup k hypotékám pro všechny.

Energetická společnost ČEZ vyplatí z loňského zisku dividendu 33 korun na akcii před zdaněním. Rozhodla o tom dnešní valná hromada firmy, která přijala návrh představenstva společnosti. Akcionářům bude vyplaceno 17,8 miliardy korun, stát by měl dostat zhruba 12,4 miliardy korun. V minulých letech získával stát pravidelně zhruba 15 miliard korun za rok. Analytici schválení dividendy navrhnuté vedením firmy očekávali, podle většiny z nich je realistická.

,
NOVÉ

finance energetické společnosti

 

Spoluzakladatel odchází

Spoluzakladatel amerického provozovatele alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick odstoupil z funkce generálního ředitele podniku. Informoval o tom dnes list The New York Times na svých internetových stránkách. Informaci později potvrdil mluvčí podniku.

guvernér ČNB o euru

Česká republika je v obecné rovině připravena na přijetí eura a přechod na jednotnou evropskou měnu by zvládla. Stále je ale velká propast mezi ČR a eurozónou v oblasti cen a příjmů, kterou by bylo dobré před přijetím eura snížit. Uvedl to guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Rusnok zároveň kritizoval projekt Bankovní unie, tedy dohledu nad finančním trhem v rámci eurozóny, který označil za nedodělaný.

Křetínského nákupy

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupí prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments dvě paroplynové elektrárny v Británii. Jejich dosavadnímu vlastníkovi, firmě Centrica, za ně zaplatí 9,5 miliardy korun (318 milionů liber) v hotovosti. Uvedl to mluvčí EPH Daniel Častvaj.

"Taxi" Uber

Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazovalo poskytovat v Brně přepravní služby u jedné flotily řidičů Uberu, ne celé společnosti. Mluvčí soudu Vladimír Lichnovský původní informaci, kterou sdělil České televizi, dementoval. Takzvané velké předběžné opatření, kterým Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber provozovat přepravní služby způsobem příčícím se platným pravidlům, stále platí.

Ceny bytů

O 23 procent zdražily meziročně na konci dubna nové byty v Praze a průměrná cena za metr čtvereční vzrostla na 90 400 Kč. V Praze je nejméně volných bytů za poslední čtyři roky. Vychází to z údajů poradenské společnosti Deloitte.