Polovina malých podnikatelů v pohostinství nevidí svou budoucnost dobře, klesají jim tržby a připouští zhoršující se situaci. Za největší problémy považují nemožnost sehnat kvalitní personál, nárůst byrokracie, elektronickou evidenci tržeb (EET) a neúměrný počet státních kontrol. V důsledku zavedení protikuřáckého zákona očekává třetina malých provozovatelů také menší tržby. Vyplývá to z v úterý zveřejněného průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP…

,
NOVÉ

PROBLÉMY S EET I BYROKRACIÍ

 

Nové Volvo XC60

Švédská automobilka Volvo Cars představila v Česku druhou generaci svého luxusního SUV Volvo XC60. Společnost je známá díky svým bezpečnostním nárokům, například v padesátých letech vyvinula trojbodový bezpečnostní pás. Volvo Cars je bývalá divize osobních aut koncernu Volvo. Ten ji v roce 1999 prodal americké společnosti Ford. Nyní patří čínskému koncernu Geely, který Volvo Cars koupil v roce 2010.

nový post bývalého guvernéra ČNB

Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer přijal nabídku na členství v dozorčí radě Moneta Money Bank. Kromě Singera byla členkou rady zvolena i Marie Luisa Cicognani, která působila například v Evropské bance pro obnovu a rozvoj v Londýně. Oba dva noví členové byli v bývalé GE Money Bank vybráni s okamžitou platností.

Daňový únik 70 milionů?

Kvůli solárnímu parku Ralsko na Českolipsku policie stíhá podnikatele Martina Shenara, který projekt elektrárny prodal elektrárenské společnosti ČEZ. Podle kriminalistů jde o daňový únik za více než 70 milionů korun. Shenar, který byl předsedou představenstva firmy Amun.Re, s obviněním nesouhlasí a chystá stížnost. Informaci dnes uvedl Radiožurnál, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

když přijde "zajišťovací příkaz"

Představte si, že vám úředníci z účtu strhnou miliony, celníci s pistolemi vtrhnou do vašeho podniku, seberou pokladnu, zabaví všechny automobily a nemovitost zastaví. Vypadá to jako scéna z akčního filmu, jedná se přitom ale o běžný scénář, který si zažily tisíce podnikatelů v Česku. Metodě, kterou správce daně v takovém případě použil, se říká zajišťovací příkaz. Použít se má v extrémních případech. Finanční správa si ho ale zvykla používat plošně a masově, a to i u nevinných lidí.

Elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb (EET), která byla spuštěna od loňského prosince, by měla letos a příští rok přinést do státní kasy v úhrnu navíc 22,6 miliardy Kč. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu ministerstva financí, kterou má ČTK k dispozici.

Kurz koruny

Koruna dnes k euru během dne oslabila zpět nad hladinu 27 Kč/EUR, u které ji do čtvrtka 6. dubna udržovala intervencemi Česká národní banka. Podle webu Patria.cz byla nejslabší úrovní dneška hladina 27,056 Kč/EUR. V 17:00 se česká měna vůči evropské obchodovala za 26,96 Kč/EUR a proti středečnímu závěru oslabila o 12 haléřů. Kurz koruny k dolaru dnes stagnoval na 25,04 Kč/USD.

Senát schválil zrušení plošných výjimek ze zveřejňování smluv v jejich registru. Postavil se dnes proti tomu, aby se výjimky vztahovaly na státní, krajské či obecní firmy. Výjimku by měl mít pouze národní podnik Budějovický Budvar, úlevy by měla mít také zdravotnická zařízení. Změny nyní posoudí Sněmovna.

,
NOVÉ

Zveřejňování smluv v registru

 

dynamit v základech demokracie

Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) to v souvislosti se svým skandálem kolem nákupu korunových dluhopisů od své vlastní firmy Agrofert schytal od svého předchůdce Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten označil Babiše za podvodníka, který zneužil právo. Kalousek se do Babiše pustil na středeční debatě Politologického klubu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Na kauzu nejasností kolem nákupu dluhopisů Agrofertu, který tehdy Babiš vlastnil, a jeho osobních financí upozornil jako první…

Hospodářské výsledky

J&T Banka, jedna z nejvýznamnějších privátních bank v České republice, uzavřela podle auditovaných výsledků loňský rok s bilanční sumou ve výši 133,11 miliard korun. Čistý zisk za dané období činil 953 milionů korun. Uvedla to Monika Veselá z J&T Banky.

Chambers Europe Awards 2017

Globální právní firma Dentons získala v rámci právnické soutěže Chambers Europe Awards 2017 ocenění „Evropská právní firma roku“. Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo v Grosvenor House v Londýně v pátek 7. dubna 2017.

Elektromobil Vision E

Škoda Auto plánuje, že bude v roce 2025 prodávat čtvrtinu vozů na elektrický nebo hybridní pohon. K tomu jí má pomoci pět elektromobilů a několik dalších modelů na hybridní pohon kombinující spalovací agregát a elektromotor s dobíjením z elektrické zásuvky (plug in hybrid). Škoda na současném autosalonu v Šanghaji představila koncept prvního elektromobilu Vision E s dojezdem až 500 km a autonomním řízením.

VSTUP ČESKA DO EUROZÓNY

Na konci ledna se diskutovalo o tom, zda prezident Miloš Zeman neposouvá Česko do eurozóny, když do bankovní rady České národní banky (ČNB) nominoval zastánce eura. Nyní ministr financí Andrej Babiš (ANO) jasně řekl, že nechce, aby se u nás společnou evropskou měnou platilo. Podle ekonomů to znamená, že zavedení eura se skutečně vzdaluje, ať už bude Babiš po volbách opět šéfem státní kasy, premiérem nebo bude mít jiné angažmá ve vládě.