Sbíráte mince? Proč si nekoupit nějakou za pětinásobek její hodnoty, přestože je stále platná a v oběhu. Na čínském eshopu AliExpress nabízí prodejce minci v hodnotě 50 českých korun, která byla vyražena v roce 2009, a je nepoužitá. A protože je v perfektním stavu, nabízí ji prodejce jen za 10,67 dolarů (267 korun). S dopravou do České republiky pak padesátikorunová mince vyjde na krásných 12,56 dolarů (314 korun).

,
NOVÉ

Nákup na čínském eshopu

 

Úspěch Škody auto

Zaměstnanci Škody Auto dostanou poprvé v historii v čistém na své účty na jednorázových odměnách víc peněz než jejich němečtí kolegové z koncernu Volkswagen. Je to díky rekordnímu bonusu v průměrné výši 45.000 korun, který letos zaměstnanci dostanou dvakrát. Letošní celkové bonusy tak činí průměrně 90.000 korun. Píše to dnešní vydání týdeníku Škodovácký odborář. Firmu bude vyplacení bonusů stát zhruba 1,5 miliardy korun, a to včetně odvodů státu a pojišťovně.

akvizice na Blízkém východě

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com. Agentuře Reuters to dnes sdělily informované zdroje. Souq.com je jedna z nejznámějších internetových značek na Blízkém východě a tvrdí o sobě, že je největším elektronickým prodejcem v arabském světě.

NEJDRAŽŠÍ MĚSTA SVĚTA

Kdo by čekal ty nejvyšší ceny v turisticky lákavých evropských městech nebo v obchodních metropolích „starého kontinentu“, byl by na omylu. Nejdražší města jsou ve skutečnosti v Asii a dominuje jim Singapur. Londýn zažil po brexitu propad o 18 příček. Ukázal to žebříček, který sestavila Economist Intelligence Unit.

EMISNÍ SKANDÁL POKRAČUJE

Francouzská prokuratura zahájila vyšetřování italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), důvodem je obvinění z podvodů při testech emisí naftových vozů. Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj ze soudních kruhů. Mluvčí FCA sdělil, že firma zahájení vyšetřování zaregistrovala a bude pokračovat ve spolupráci s úřady. Dodal, že FCA nadále zastává názor, že její naftové vozy jsou zcela v souladu s emisními předpisy. To podle něj potvrdilo rovněž italské ministerstvo…

Zisky skupiny ČEZ

Skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o 29 procent na 14,6 miliardy korun. Tržby byly nižší o tři procenta a činily 203,7 miliardy Kč. Hospodářské výsledky dnes společnost zveřejnila na svém webu. Firma rovněž oznámila, že představenstvo bude navrhovat dividendu za loňský rok 33 korun na akcii. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 Kč za akcii.

Nejbohatší lidé světa

Nejbohatším člověkem na světě zůstává již čtvrtým rokem za sebou zakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, jehož majetek se odhaduje na 86 miliard dolarů (téměř 2,2 bilionu Kč). Vyplývá to z nového žebříčku časopisu Forbes. Počet dolarových miliardářů poprvé za 31 let, kdy Forbes tento žebříček sestavuje, překonal hranici 2000.

Nový vlastník Prazdroje

Japonská skupina Asahi převezme Plzeňský Prazdroj k 31. březnu. Transakci už schválila Evropská komise. Za pět pivovarů v Evropě zaplatí Asahi téměř 200 miliard korun. Souhlas komise byl udělen, prvním pracovním dnem nové organizace tedy bude pondělí 3. dubna, potvrdila mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Žebříčky nejbohatších lidí se pravidelně vyskytují v nejrůznějších časopisech. Internetový server týdeníku Time ale sestavil deset nejbohatších lidí v celé historii podle jejich ekonomického vlivu. V žebříčku se vyskytují i zajímavá jména jako Čingischán, Josef Stalin nebo Caesar.

,
NOVÉ

Kdo měl nej ekonomický vliv

 

Zbrojařský průmysl

Dánská armáda koupí od české automobilky Tatra 15 podvozků. Ty ponesou samohybné houfnice, které dodá francouzská zbrojovka Nexter. Informaci o prodeji, kterou oznámilo dánské ministerstvo obrany, potvrdil pro deník Echo24 mluvčí Tatry Andrej Čírtek. Pro Tatru jde o zásadní věc, poprvé se jí totiž podařilo prodat armádní vozy členské zemi NATO ze západní Evropy.

Rekordní zisky Škoda Auto

Z výjimečně úspěšného hospodaření firmy Škoda Auto v minulém roce se mohou radovat i její zaměstnanci. Každý z nich dostane k dubnové výplatě jednorázový bonus ve výši 45 000 korun, což jsou nejvyšší prémie vázané na hospodářský zisk v historii firmy. Firma navíc vyplácí dva bonusy ročně, a tak pracovníky letos čeká až 90 000 na prémiích. Zaměstnancům to sdělil Škodovácký odborář.

úrokové sazby

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,75-1,00 procenta. Ke druhému zpřísnění měnové politiky za tři měsíce ji přiměl růst inflace a pokračující silné zvyšování zaměstnanosti.

podnikatel Jandejsek oceňuje Babiše

Do čela Agrární komory České republiky míří šéf holdingu Rabbit Zdeněk Jandejsek, který by tak stanul ve vedení jako vůbec první agrární velkopodnikatel. Zemědělci ho berou jako kontroverzní postavu, která bude hájit především zájmy velkých firem. Na šéfa komory je jediným kandidátem poté, co se současný předseda Miroslav Toman rozhodl letos v březnu už nekandidovat. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

KONEC EKONOMICKÉ KRIZE

Islandská vláda příští týden zruší veškerá zbývající omezení pohybu kapitálu, která zavedla v reakci na finanční krizi v roce 2008. Oznámilo to v neděli islandské ministerstvo financí. Vláda se podle něj domnívá, že oživení islandské ekonomiky již dosahuje úrovně, která zrušení restrikcí umožňuje.