Policie chce obžalovat čtyři maskované z akce, kde byl muž v hnědé bundě

DEMONSTRACE S 'MUŽEM V HNĚDÉ BUNDĚ'

Policie chce obžalovat čtyři maskované z akce, kde byl muž v hnědé bunděNOVÉ
Muž v hnědé bundě postává vedle skupiny maskovaných radikálů. Foto: Foto: Print screen z YouTube
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pražská policie navrhla obžalovat čtyři lidi za únorový incident v Thunovské ulici, při kterém skupina maskovaných mužů napadla pochod na podporu migrantů. U dalšího obviněného policisté trestní stíhání zastavili, u posledního je zastavení stíhání podmíněné, muž se musí osvědčit v roční zkušební době. Na dotaz ČTK to v pátek uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Policie v květnu informovala o tom, že z maskované skupiny identifikovala 25 lidí, přičemž počínání pěti z nich vyhodnotila jako trestný čin výtržnictví a dalších 20 jako možný přestupek. Později počet obviněných podle Daňka stoupl na šest. Výtržnictví údajně spáchali tím, že útočili na účastníky řádně ohlášeného shromáždění nebo po nich házeli předměty, čímž shromáždění hrubě narušili.

První únorovou sobotu se v hlavním městě konala řada migračních demonstrací, při kterých zasahovala tisícovka policistů. Demonstrantů bylo desetkrát více. Právě za zásah v Thunovské ulici sklidili policisté kritiku. Videonahrávka incidentu, která se šířila po sociálních sítích, totiž naznačovala, že střet s levicovými aktivisty vyprovokovala policie.

Lidé se pozastavovali zejména nad úlohou dnes už proslaveného „muže v hnědé bundě“, který na videozáznamu postával mezi oběma skupinami a působil dojmem, že maskované radikály řídí. Spekulaci, že incident mohl být policejní provokací řízenou zmíněným mužem, naznačil i předseda strany Patrioti ČR Jiří Vítek. Ten se za to dostal do hledáčku policie a koncem července byl obviněn z pomluvy. V případě odsouzení by mu hrozily až dva roky za mřížemi.

Čtěte také: Politik, který spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘, byl obviněn z pomluvy

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) však jakékoli spekulace o policejní provokaci odmítl. Podle něj za videem, jež tyto spekulace vyvolalo, stály proruské weby, jejichž cílem bylo policii znevěrohodnit. Policisté prý na místě udělali maximum, aby od sebe oba tábory oddělili a zatlačili agresory pryč. Policie pouze přiznala, že „muž v hnědé bundě“ byl kriminalista v utajení.

Chovanec se kvůli incidentu dostal do názorového střetu s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO), který zásah označil za selhání, protože se policii nepodařilo udržet veřejný pořádek.

Čtěte také: Policie přiznala: muž v hnědé bundě byl náš člověk

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články