Irák vítá českou pomoc: zbraně Kurdům

Irák vítá českou pomoc: zbraně Kurdům 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Irácký velvyslanec v Praze Husajn Mualla v pátek uvítal nabízenou pomoc České republiky s poskytnutím vojenského materiálu pro boj s islámskými radikály. Ministerstvo zahraničí tento týden uvedlo, že pro Irák chystá dodávku vojenského materiálu, zatím není přesně určeno jakého. Do Iráku dnes poslalo humanitární pomoc také Německo.

Podle diplomata není podstatné, zda českou pomoc dostane vládní armáda nebo síly autonomního Kurdistánu. „Kurdové jsou součástí Iráku. Po Arabech jsou druhou největší skupinou v zemi. Podporovat Kurdy znamená podporovat Irák,“ řekl.

O zbraně požádal mezinárodní společenství Masúd Barzání, prezident iráckého Kurdistánu. Spojené státy a Francie už oznámily, že Kurdům zbraně dodaly, totéž chce učinit vedle Británie i Německo. Také české ministerstvo zahraničí tento týden uvedlo, že chystá dodávku vojenského materiálu „iráckým demokratickým silám“. První náměstek ministra Petr Drulák Mladé frontě Dnes řekl, že by Česko mohlo Kurdům dodat munici či lehké ruční zbraně.

Praha by podle Druláka s vyzbrojováním Kurdů mohla začít na konci srpna. Armáda stále ještě zjišťuje, jaký typ vojenského materiálu by Česko irácké straně mohlo poskytnout, řekl dnes mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Čtěte také: Proč by Češi měli uznat irácký Kurdistán

Zatím není jasné, zda Česko výzbroj poskytne formou přímé mezivládní pomoci, nebo půjde o standardní obchodní kontrakty. V prvním případě by pomoc musela schválit vláda, která se sejde 27. srpna, ve druhém by kontrakty vyžadovaly licence udělované ministerstvem průmyslu a obchodu. 

S humanitární pomocí přispěje i Německo

Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci. Letadla vezou zejména vodu, přikrývky, ale i léky a jídlo pro irácké uprchlíky, kteří museli kvůli bojům s islamisty opustit své domovy. Pomoc z Německa převezmou zástupci OSN, kteří ji rozdělí potřebným. „To je jen začátek. Pracujeme na tom, abychom jim mohli poslat další pomoc, jestliže to bude potřeba,“ řekla novinářům ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Jak ministryně tento týden prohlásila, Německo plánuje poslat do Iráku i další pomoc, tedy automobily, přístroje pro noční vidění či detektory bomb. V rozhovoru, který dnes vyšel v deníku Bild, uvedla, že „zbraně již posílají jiné země, my nyní zjišťujeme, jaké jiné vojenské vybavení bychom mohli zaslat“.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pátek oznámil, že o víkendu dorazí přímo do Iráku, aby zjistil, jak mohou kurdským bezpečnostním složkám nejvíce pomoci. „Irák čelí katastrofě. Miliony lidí musely opustit své domovy. Na severu jsou pronásledováni a vražděni jezídové a křesťané,“ prohlásil Steinmeier. Právě proto podle něj musí i Evropané místní jednotky podpořit. Vodu a jídlo již uprchlíkům na severu Iráku poskytly Spojené státy.

Čtěte také: ČR by s uznáním Kurdistánu spěchat neměla

OSN ve čtvrtek označila situaci v Iráku za stav nouze, což je označení pro nejvyšší stupeň humanitární krize. Organizace odhaduje, že kvůli bojům muselo od června opustit své domovy na 1,5 milionu Iráčanů. Nejvyšší stupeň humanitární krize podle OSN nyní platí kromě Iráku jen v Sýrii, Jižním Súdánu a Středoafrické republice.

Sdílet:

Hlavní zprávy