Bradáčová: Babiše řešit nebudu. Škoda je pod 150 milionů

Dotační podvod s Čapím hnízdem

Bradáčová: Babiše řešit nebudu. Škoda je pod 150 milionůNOVÉ 3
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se trestním oznámením o dotačním podvodu Andreje Babiše zabývat nebude. Uvedla to na dotaz deníku ECHO24.cz s tím, že tento případ podle všeho nespadá do pravomocí vrchního státního zastupitelství. Škoda totiž nepřesáhla 150 milionů korun, a tak se oznámením bude pravděpodobně zabývat zastupitelství městské nebo krajské.

Anonymní trestní oznámení na neznámého pachatele směřující na šéfa hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše bylo adresováno právě do rukou Lenky Bradáčové. Oznámení o možném dotačním podvodu při výstavbě farmy Čapí hnízdo bylo zasláno Městskému zastupitelství v Praze, které ho Bradáčové přeposlalo.

„Oznámení mi doposud nepřišlo. Nezáleží však na adresátovi trestního oznámení, ale na jeho obsahu,“ řekla pro ECHO24.cz vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. „Z toho, co už ale ze sdělovacích prostředků vím, věc nespadá pod jurisdikci vrchního státního zastupitelství,“ dodala.

Podle Bradáčové v tomto případě záleží na vyčíslené škodě. „Podle dostupných informací se v oznámení píše o škodě 50 milionů,“ uvedla dále Bradáčová. „Škoda způsobená státu nepřesáhla 150 milionů, a tak bude oznámení prošetřovat městské nebo krajské zastupitelství,“ dodala.

Čtěte také: Bradáčová prověří Babišovo Čapí hnízdo

Možným dotačním podvodem, kdy Agrofert cíleně jednu z firem přetvořil na farmu Čapí hnízdo, aby mohl čerpat dotaci pro malý nebo střední podnik, se tak bude zabývat státní zastupitelství nižší úrovně.

K podvodu při čerpání dotací mělo dojít v roce 2008, kdy byla 50 milionová částka z evropských fondů firmě Farma Čapí hnízdo přiklepnuta. Společnost přitom vznikla přejmenováním ZZN Agro Pelhřimov spadající pod Agrofert a jeho přetransformováním na akciovou společnost s anonymními akciemi.

Takovou souvislost předpisy pro čerpání této konkrétní dotace výslovně zakazovaly. „Podpora musí mít tzv. motivační efekt, tj. bez poskytnutí podpory by subjekt nebyl schopen daný projekt realizovat. Mělo by tedy být prokázáno, že daného cíle není možné dosáhnout bez vynaložení veřejných prostředků,“ cituje anonymní autor trestního oznámení podmínky vypsané Regionálním operačním programem regionu soudržnosti Střední Čechy.

Čtěte také: Čapí hnízdo připomíná dotační podvod

Udání na Babiše aneb Kdo s čím zachází...

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články