Bradáčová prověří Babišovo Čapí hnízdo

Trestní oznámení na dotační podvod

Bradáčová prověří Babišovo Čapí hnízdoAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky
4
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Trestné činy dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, byly na základě zločinného spolčení spáchány v případě Čapího hnízda. Jde o rekreační areál poblíž Olbramovic, který s evropskou dotací ve výši 50 milionů korun postavil před rokem 2010 současný ministr financí Andrej Babiš. Tak zní trestní oznámení, které odeslal předevčírem anonym vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové.

Klíčová je stížnost na dotační podvod, které se měla dopustit skupina lidí okolo společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. Vznikla v několika krocích po listopadu 2007, kdy manažeři koncernu Agrofert převedli dceřinou firmu Agro ZZN Pelhřimov na akciovou společnost s anonymními akciemi. Patnáctého února 2008 převzal akcie namísto Agrofertu neznámý vlastník. Dvacátého února se Agro ZZN Pelhřimov přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo a o týden později požádala o dotaci 50 milionů na stavbu rekreačního střediska. Peníze pak přidělil dotační úřad Střední Čechy.

Babiš ve filmu: „Vítejte na farmě Čapí hnízdo. Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz.“

Nemohl by tak podle trestního oznámení učinit, kdyby byla Farma Čapí hnízdo součástí koncernu Agrofert. V předpisech dotačního programu totiž stojí: „Podpora musí mít tzv. motivační efekt, tj. bez poskytnutí podpory by subjekt nebyl schopen daný projekt realizovat. Mělo by tedy být prokázáno, že daného cíle není možné dosáhnout bez vynaložení veřejných prostředků,“ připomíná autor trestního oznámení. Farma Čapí hnízdo ostatně nárok na dotaci neměla ani po svém přejmenování, protože dva roky před žádostí o dotaci byla součástí velkého koncernu.

Trestní oznámení proto předpokládá, že dotace nemohla být přidělena, kdyby nedošlo ke zločinnému spolčení. Za dotčené osoby, které připadají pro spolčení v úvahu, vypočítává manažery Agrofertu v čele s Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem, vedení Farmy Čapí hnízdo, představitele Středočeského kraje včetně tehdejšího hejtmana Petra Bendla a vedení dotačního úřadu Střední Čechy včetně Tomáše Novotného, který je dnes náměstkem ministra průmyslu.

Městské státní zastupitelství v Praze přijetí trestního podání potvrdilo. „Oznámení jsme přijali včera. Je adresováno výlučně do rukou vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové,“ uvedla mluvčí Štěpánka Zenklová. K Bradáčové však oznámení ještě ani nedoputovalo, jak sama vrchní státní zástupkyně potvrdila ve středu odpoledne serveru ECHO24.cz.

Yes, I can

Oznámení míří především na Babiše, když cituje jeho vyjádření z dokumentu České televize Matrix AB. Ministr financí v dokumentu přijímá na Čapím hnízdě velvyslance a popisuje, jak luxusní resort postavil: „Vítejte na farmě Čapí hnízdo. Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, areály pro děti, máme spoustu zvířat, ekofarmu. Máme spoustu plánů, chceme podstavit třípodlažní lázně. Nevede sem dálnice, takže se teď kolegy z vlády snažím přesvědčit především investovat do infrastruktury,“ říká v překladu z angličtiny. Důležitá je především věta, kde se hlásí k tomu, že projekt uskutečnil osobně: „So I said may be I can make some similar project,“ řekl v originále.

Tím trestní oznámení poukazuje, že Babiš kontroloval Farmu Čapí hnízdo i v letech 2008-2014, kdy se vlastník skrýval za anonymní akcie. Agrofert se k vlastnictví Farmy Čapí hnízdo oficiálně přihlásil v dubnu 2014, tedy dva měsíce před tím, než se podle zákona z období Nečasovy vlády musely anonymní akcie zrušit.

Varování europoslankyně

ECHO24.cz napsalo o možném dotačním podvodu v článku z letošního srpna.

Čtěte také: Čapí hnízdo připomíná dotační podvod

Babiš zakryl, že vlastní Čapí hnízdo. Pak čerpal dotaci EU

Rozpor projektu Čapí hnízdo s evropskými pravidly připomněla už před rokem předsedkyně kontrolního výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. „Třeba v Německu platí ministerský zákon, který takovou konstrukci zakazuje. Pokud by si to u nás člověk, který pobírá veřejné peníze a současně o veřejných penězích rozhoduje, přesto dovolil a veřejné peníze inkasoval nějakou oklikou, musel by okamžitě odstoupit,“ prohlásila v rozhovoru pro Týdeník Echo a dodala: „Fakt je, že každému africkému státu by byla zastavena rozvojová pomoc, pokud by provozoval takovýto systém, pokud by tam byly možné takové věci jako u vás.“

Čtěte také: Dotace Babišovi? Africkému státu už bychom pomoc stopli

Připomněla tím, že příjemce dotací Babiš je v roli ministra financí nejvyšším kontrolorem celého dotačního systému.   

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články