Koupený šampionát, obálky plné dolarů... Co vše přežije šéf FIFA?

Fotbalový skandál

Koupený šampionát, obálky plné dolarů... Co vše přežije šéf FIFA?NOVÉ 1
Svět
Tomáš Pergler
Sdílet:

Za roky své vlády nad fotbalem si Joseph „Sepp“ Blatter vytvořil neotřesitelnou pozici jednoho z nejmocnějších lidí ve sportu. Před 79letým Švýcarem smekali politici, hráčské hvězdy, funkcionáři národních svazů i mezinárodní korporace. Dva dny před jeho očekávaným zvolením do čela světové fotbalové asociace FIFA, na páté funkční období v řadě, se rozjela velká zatýkací akce švýcarských a amerických vyšetřovatelů. Zlomí mu nakonec korupční aféra vaz?

Před rokem měl v Cannes premiéru film o historii světové fotbalové asociace FIFA. Blattera v něm hrál Tim Roth, Američan známý například z kultovního snímku Pulp Fiction. „Od nynějška budeme ve všech ohledech příkladní. I to nejmenší porušení etiky bude přísně potrestáno. Varuji vás všechny: teď se bude hrát podle mých pravidel,“ říká filmový Blatter po svém prvním zvolení v roce 1998 na jednání špiček FIFA.

Příznivé vykreslení Blattera ve filmu si FIFA zaplatila, na produkci vyčlenila 16 milionů liber (více než 600 milionů korun). Realita byla trochu jiná. Jak poznamenala agentura Bloomberg, během sedmnácti let od jeho nástupu do funkce prezidenta dopadal na asociaci jeden skandál za druhým, ať už šlo o obálky napěchované hotovostí zastrčené pod hotelovými dveřmi před volbou vedoucích funkcionářů, zisky z černého trhu se vstupenkami na světové šampionáty nebo kupčení s hlasy delegátů před hlasováním o kandidátech na uspořádání vrcholných soutěží.

Blatterovu dominanci ale žádná z kauz nezlomila. V roce 2011, rok po aféře s podplácením při hlasování o výběru Kataru coby organizátora mistrovství světa v roce 2022, byl znovu zvolen do čela asociace. Tehdy začali nahlas pochybovat i tradičně věrní sponzoři jako Coca-cola nebo Adidas. Blatter se ale odmítl vzdát.

Rostoucí výnosy z televizních a marketingových práv udělaly z FIFA za jeho éry nesmírně bohatou instituci, do které ročně tečou miliardy dolarů. Rozhodovací moc se přitom koncentruje do rukou úzké skupiny lidí s Blatterem v čele. „Léta vystupuje jako faktická hlava státu,“ napsal o něm deník The New York Times.

Bývalý francouzský reprezentant Michel Platini, který patří mezi jeho oponenty, připomněl, že Blatter ve FIFA pracuje už 40 let a je s ní doslova životně svázaný. Co říkají média, Blattera asi nikdy moc netrápilo. Vždycky se soustředil na tahání za nitky uvnitř svazu. Z jeho hlediska se nepočítá kritika z vnějšku, ale hlasy 209 členských zemí. Aby si zajistil jejich loajalitu, obesílal štědře i ty nejchudší zemičky a zapomenuté ostrovy.

Rodák z městečka Visp pod velehorou Matterhorn je známý svojí zarputilostí. Blatter často vypráví o svém předčasném narození a o tom, jak nad ním jeho babička lámala hůl, ale matka ho nakonec vypiplala. „Naučil jsem se, stejně jako moje matka, že se nesmím nikdy vzdát toho, v co věřím,“ řekl.

Po ranní přepadové akci v Curychu Blatter přes svého mluvčího vzkázal, že FIFA (a tedy i on sám) jsou v roli poškozeného. Zatím dokázal všem skandálům odolat. Žádný ale zatím neudeřil s takovou intenzitou a tak blízko.

Čtěte také: Zátah na špičky FIFA. Zaskočené ‚bafuňáře‘ zatkli v curyšském hotelu

Sdílet:

Hlavní zprávy