‚Těm zabijákům je třeba se postavit.‘ Praha cítí s Paříží

Smutek před ambasádou v Praze

‚Těm zabijákům je třeba se postavit.‘ Praha cítí s PařížíNOVÉ
Dav z okna francouzské ambasády Foto: Foto: Twitter francouzské ambasády v Praze
4
Domov
Echo24
Sdílet:

„Je to naprosto šílené, mám hrozný strach o své známé, bojím se o kamarády, kteří zůstali v Paříži,“ říká před francouzskou ambasádou mladá Francouzka, která se v Praze účastní výměnného programu Erasmus. Vlajky jsou stažené na půl žerdi, některé květiny jsou ve francouzských státních barvách, lidé zapalují svíčky. Pak dav na památku 129 obětí pátečních pařížských útoků spontánně spustí francouzskou hymnu.

„Bojíme se jako všichni, ale nesmíme podlehnout strachu a panice. Hluboce nás to zasáhlo, ale určitě budeme v Praze normálně pokračovat ve studiu,“ řekla jedna z kanadských studentek. „Moje dcera má na Facebooku francouzské kamarády, se kterými si dopisuje. Je to pro nás naprosto nepochopitelné, politici na celém světě by se měli zamyslet, co s celou situací dělat,“ řekla deníku ECHO24 maminka jedné ze studentek VŠE. Památku obětí chodí uctít i rodiny s dětmi.

Eiffelovka večer zhasne, Petřín se naopak rozsvítí v trikoloře

Odpoledne přišli k velvyslanectví uctít památku obětí také premiér Bohuslav Sobotka či prezident Miloš Zeman. Ten také nechal na prvním nádvoří Pražského hradu vyvěsit černé prapory.

Pražská Petřínská rozhledna bude večer nasvícena do barev francouzské trikolory, jak rozhodla pražská primátorka Adriana Krnáčová. Skutečná Eiffelovka naopak v sobotu večer na znamení smutku za 129 dosavadních obětí pařížských útoků a dalších raněných pohasne.

Čtěte také: Solidarita s Paříží. Svět je modro-bílo-červený

Hollande jako prezident teroristických útoků?

Jeden z kolemjdoucích se nechal slyšet, že by nechtěl být v kůži současného francouzského prezidenta Francoise Hollanda. „Už je to podruhé, co Francie čelí pod Hollandem teroristickému útoku, jeho působení bude navždy spojeno se strachem z terorismu,“ řekl jeden z účastníků pietního aktu.

Lidé také vyjadřují obavy, že se současné krvavé útoky projeví i na vztahu obyčejných lidí k uprchlíkům. „Bojím se, že se teroristé můžou ukrývat v davu utečenců, kteří míří do Evropy,“ okomentovala současné dění jedna z přihlížejících. To ale ještě netušila, že u jednoho z atentátníků se našel syrský pas s razítkem z řeckého ostrova Leros.

Čtěte také: Jeden útočník byl Syřan a přišel jako uprchlík z Řecka

Lidé také kritizují bezpečnostní opatření. „Nejsou to žádní „pasanti“, kteří nevědí, co dělat. Jsou výborně organizovaní, ti zabijáci přece někde museli získat zbraně a výcvik. Evropští politici s tím už musí začít něco dělat. Jinak bude následovat větší a větší strach a společnost zachvátí panika,“ řekla jedna z přihlížejících.

 

Petřínská rozhledna ve francouzských barvách

Národní divadlo v Praze, ale i další divadla z celé republiky uctí památku obětí pařížského masakru symbolickou minutou ticha před večerním představením, informoval o tom mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Čtěte také:Teror v Paříži: 127 zavražděných. Jeden útočník přišel v říjnu přes Řecko

Teroristé opět udeřili. Vydrží Francie? A Evropa?

Drastické video z Paříže: zranění prchají, odtahují raněné, visí na římse

Česká policie zvýšila kvůli teroristickým útokům ve Francii bezpečnostní opatření, odpoledne se sešla Bezpečnostní rada státu. Podle premiéra a ministra vnitra ale tuzemské bezpečnostní složky nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články