Epidemie viru zika Česku nehrozí. Přenašeči mají rádi vlhko a teplo

Chování viru

Epidemie viru zika Česku nehrozí. Přenašeči mají rádi vlhko a teploROZHOVOR
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Česko je na případné zvýšení počtu lidí nakažených virem zika připraveno dobře, není třeba se ale bát nějaké epidemie, komáři přenášející infekci žijí v tropických a subtropických podmínkách, řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulta UK Ivan Hirsch. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek potvrdilo dva případy nákazy v Česku. Jedná se o osmapadesátiletého muže a devětačtyřicetiletou ženu, kteří se vrátili z postižených oblastí.

Existuje nějaké riziko, že by se virus zika mohl šířit mezi lidmi v Česku?

Riziko je zanedbatelné s výjimkou právě osob cestujících do Jižní a Střední Ameriky a Karibské oblasti, případně pro jejich sexuální kontakty po návratu. Nakažený jedinec však přestává být infekční velmi brzy po odeznění příznaků onemocnění.

Jsou v Česku komáři schopní virus zika přenášet?

Zatím ne. U virů je vždy nebezpečí spojené s jejich enormní adaptabilitou. Avšak nákaza virem žluté zimnice – blízkým příbuzným viru zika, přenášená v tropech komáry podobně jako virus zika, je známa více než 400 let a za tuto dobu se virus žluté zimnice na naše prostředí neadaptoval. Je z toho vidět, že adaptabilita virů má své meze.

Co přispívá k šíření viru?

Viru svědčí to, co jeho přenašečům, komárům: tropické a subtropické podmínky, teplo a vlhko.

Virus zika se zřejmě může přenášet také při pohlavním styku. Nakažený Čech také proto dostal od lékařů doporučení, aby během následujících několika měsíců používal ochranu. Nakolik je nákaza touto cestou reálná?

Solidně dokumentované jsou tři případy sexuálního přenosu viru zika. Je to zanedbatelně málo proti 1,5 milionu infekcí přenášených komáry. Riziko je pro partnery nakažených osob vrátivších se z oblastí nákazy. Vzhledem k mimořádné schopnosti virů se přizpůsobovat, je však těžké činit předpovědi.

Je Česko připraveno na testování osob s podezřením na nákazu?

Ano, i když s rozsáhlejší epidemií v České republice není třeba počítat.

Virus zika existuje již delší dobu, proč se ohrožením stal až v současné době?

Virus byl objeven v roce 1947 v Ugandě, a pak se sporadicky objevoval tropické Africe a na Tichomořských ostrovech. Nebyl středem zájmu, protože nebyl spojován s žádným významným onemocněním. Důvod současné epidemie v Jižní a Střední Americe a v Karibské oblasti není znám.

Spekuluje se, že je pravděpodobně důsledkem virové adaptace spojené s mutací, vedoucí k vyšší infektivitě pro komáry nebo množení v lidském organizmu. Mutace a adaptace jsou pro viry typické, ne výjimečné. Rovněž klimatické změny vedoucí ke změnám populací komárů – přenašečů virové nákazy, mohou hrát významnou roli.

Jak lze proti šíření viru zika bojovat?

Několik světových farmaceutických firem se pustilo do vývoje vakcíny proti viru zika. Vývoj účinné a bezpečné vakcíny však trvá 5 až 10 let. Vymýcení komárů Aedes aegypti (Komár tropický – pozn. red.) a Aedes albopictus (Komár tygrovaný – pozn. red.) se nezdá být možné. Zbývá primitivní ochrana proti komářímu bodnutí: sítě proti komárům a klimatizace v obydlích, uzavřený oděv a repelenty venku. Je si třeba uvědomit, že skutečně vážné důsledky může mít virus zika hlavně pro plody těhotných žen.

Kdo je k nakažení nejvíce náchylný?

Osoby špatně chráněné proti komářímu bodnutí žijící v oblasti nákazy. Jiná preference není.

Jak se nákaza u dospělého člověka přesně projevuje?

U jednoho z pěti infikovaných dospělých jedinců vyvolává virus zika horečku, vyrážku, bolesti kloubů a zánět spojivek, které pominou zhruba po deseti dnech. Pro většinu dospělých není tedy nákaza závažná. U několika nakažených osob se vyvinuly neurologické problémy. Jejich vztah k viru nebyl však jednoznačně prokázán. Vážné mohou být důsledky pro plod těhotných žen, které se nakazí během těhotenství.

Pokud se virem nakazí těhotná žena, co to znamená pro plod dítěte?

V Brazílii se mezi 1,5 milionem osob nakažených virem zika loni narodilo přes 20 000 dětí, mezi nimi přes 3500 mikroencefalických. Předminulý rok bylo přitom mikroecefalických dětí v celé Brazílii méně než 150. Výsledky tedy ukazují, že ačkoliv zdaleka ne všechny děti infikovaných matek jsou postiženy mikroencefalií, riziko je velké. Ačkoliv přísný vědecký důkaz, že mikroencefalie je způsobována virem zika zatím chybí, princip předběžné opatrnosti vedl české ministerstvo zdravotnictví, stejně jako státní orgány jiných zemí, k doporučení těhotným ženám nenavštěvovat nákazou postižené oblasti.

Pokud žena otěhotní až poté, co nemoc prodělá, bude to mít na dítě nějaký vliv?

Otěhotní-li žena až po proběhnutém onemocnění, nemá to na vývoj plodu zřejmě žádné následky.

Jak je možné, že se téměř každý rok objevuje nějaký vysoce nebezpečný virus? Ať už se jedná o virus zika, ebolu nebo prasečí chřipku apod.

Faktorů je mnoho: místní i světová mobilita obyvatelstva a zdrojů, změny ve výrobních postupech a společenském chování, měnící se klimatické podmínky, revoluce v diagnostice a komunikačních prostředcích, bez kterých bychom o rozsahu epidemie nevěděli.

Čtěte také: Zika je v Česku. Muž a žena si ji přivezli z cest

Co může za mikrocefalii v Brazílii? Zika nebo chemikálie užívaná vládou

Karneval v Riu ve stínu zika viru. Lidé se mají chránit repelentem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články