Zchátralé továrny dostávají nový smysl. Podívejte se

ARCHITEKTURA

Zchátralé továrny dostávají nový smysl. Podívejte seFOTOGALERIE
Jak se dá využít zchátralý pivovar nebo továrna? Výstava Architektura konverzí ukazuje nejvíce uznávané či vyhraněné projekty v Česku. Foto: Galerie Jaroslava Fragnera
11
Panorama
Echo24
Sdílet:

Proměny někdejších průmyslových staveb a areálů na budovy s novým využitím ukazuje do 1. února výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Jmenuje se Architektura konverzí a ukáže nejvíce uznávané či vyhraněné realizace v České republice za uplynulých deset let. Představí také architekty stavev, společenský kontext nebo překážky, s nimiž se tvůrci museli vypořádat.

Tým Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT pod vedením Benjamina Fragnera vybíral nejzdařilejší příklady z projektů dokončených v letech 2005 až 2015. Projekty jsou rozdělené podle nové funkce: od staveb užitkových (kanceláře, sklady) či komerčních (obchody, restaurace) přes rezidenční (byty, hotely) po veřejně přístupné (muzea, knihovny) a přechodné, jež jsou zpřístupněny dočasně nebo jsou využívány pro takzvané iniciační projekty, nezřídka spojené s kulturou a dalšími tvůrčími obory.

Návštěvníci výstavy mohou porovnat proměny zvolených příkladů - od počátečního stavu, přes nedávnou minulost až po nový život. K takovým patří třeba bývalý opavský Měšťanský pivovar, jenž byl zapojen do nového obchodního centra Breda & Weinstein, nebo proměna části areálu společnosti Vítkovice.

Čtěte také:

Vzniklo u nás v architektuře za 25 let něco výjimečného?

Arch Vader: Architektura potřebuje fantoma, který otevírá dveře pravdě

Grand Prix architektů. Nejlepší stavby v Česku

Pleskot: Na své domy se chodím tajně dívat. Samozřejmě

Sdílet:

Hlavní zprávy