Rok se Zemanem: ukrajinská chřipka, výlet do Číny, kundy

Rok na Hradě

Rok se Zemanem: ukrajinská chřipka, výlet do Číny, kundyNOVÉ
Demonstrace na Albertově 17. listopadu Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Vrávorání u korunovačních klenotů, spor o jmenování profesorů, bratislavská štace pro bývalou první dámu Livii Klausovou, která ho podpořila v kampani. Miloš Zeman dal v prvním roce svého úřadování na Pražském hradě tušit, že s ním rozhodně nebude nuda. To ostatně potvrdil i letos, i když rozjezd měl pomalejší. Do někdejší formy se dostal až na podzim. 

Již po prvním roce Zemanova úřadování bylo jasné, že na Hradě rozhodně nechce plnit pouze roli kladače věnců. Na začátku roku 2013 to ale přesto mohlo vypadat, že se hlava státu zklidnila.

Vláda s podmínkou

Na konci ledna prezident jmenoval koaliční kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), kterého dlouhodobě nemá příliš v lásce. Aby to šéf sociální demokracie neměl příliš jednoduché, vyjádřil Zeman k několika adeptům na ministry své výhrady a hlavně si dal pro jmenování vlády nepřekročitelnou podmínku: poslanci musí v prvním čtení schválit opakovaně odkládaný služební zákon. Normu, kterou před lety připravila právě Zemanova vláda. Díky splněné podmínce se do vlády i bez čistého lustračního osvědčení dostal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Schvalování služebního zákona provázelo koalici téměř celý rok. Po mnoha sporech ho poslanci přijali ve verzi, která Zemanovi nevoní. Podal poroto na zákon ústavní stížnost.

Pár dní po jmenování nové vlády prezident odměnil premiéra vlády předchozí, která vznikla čistě z jeho vůle. Možná i za to, že se Jiří Rusnok uvolil vést prezidentovu vládu, ho Zeman jmenoval novým členem bankovní rady České národní banky.

Občanská válka na Ukrajině

Následující měsíce byl na Pražském hradě vesměs klid. Jako by prezident sbíral sílu na podzim, kdy zásoboval média jednou událostí za druhou. Začalo to už v září, kdy hlava státu ve vysílání Frekvence 1 hodnotila dění na Ukrajině.

„Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především ji potřeba pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Samozřejmě že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel,“ řekl tehdy. Proti jeho výrokům o dění na Ukrajině se později ohradilo i ukrajinské ministerstvo zahraničí. Zeman zároveň kritizoval hospodářské sankce vůči Rusku.

Výlet na Rhodos a ukrajinská chřipka

K rušení sankcí Zeman vyzýval i na konci září, když se zúčastnil konference, kterou na řeckém ostrově Rhodos pořádal šéf ruských státních železnic a blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin. Pro bližší vysvětlení - Jakuninovo jméno bylo na sankčním seznamu USA.

V souvislosti s rostoucím nebezpečím Islámského státu pak prezident znovu zlehčoval aktuální dění na Ukrajině: „Chtěl bych se dotknout tématu, které je dle mého názoru mnohem důležitější než to, čemu se teď říká 'návrat ke studené válce'. Jeden můj známý řekl, že ukrajinský konflikt a občanská válka je něco jako chřipka. Ale je tu nemoc, o které skoro nikdo nemluví. Zavíráme oči a myslíme si, že je to pouze starost novinářů, že je to pouhá propaganda. A toto nebezpečí představuje Islámský stát.“

Čtěte: Zeman kritizoval sankce. Rusky, před ruským fórem

Stabilizace krtečkem a PPF s J&T

Koncem října nabraly Zemanovy aktivity na obrátkách. Začalo to státní návštěvou Čínské lidové republiky, kde šokoval svými slovy v tamní televizi. Tam mimo jiné prohlásil, proč skutečně cestoval do Číny. Nebylo to z důvodu, aby poučoval o lidských právech. Naopak. Český prezident se tu chtěl naučit, jak stabilizovat společnost.

Více čtěte: Zeman uznal jednotnou Čínu a odletěl s miliardáři domů jejich letadlem

Přijel jsem se od vás učit, řekl Zeman v Číně. Doslovný přepis rozhovoru

Zeman si vysloužil kvůli své čínské cestě i další kritiku. Tentokrát za způsob, jakým se vracel zpět do Česka. K návratu totiž nevyužil vládní speciál, ale letoun pronajatý soukromými společnostmi.

„Zásadní časová úspora prezidentovi umožní účast na jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října. Zástupci PPF a J&T se zúčastnili návštěvy Číny jako součást podnikatelského doprovodu,“ omlouval tehdy prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Za podporu medaili, neposlušní zůstanou doma

Zeman nakonec všechny své povinnosti 28. října stihl. Na předávání státních vyznamenání kvůli dřívějším osobním sporům opět nepozval dva rektory, nedorazila ale ani řada dalších.

Kontroverze vyvolalo tradičně i samotné vyznamenávání. Také tentokrát totiž nechyběli mezi oceněnými přátelé Miloše Zemana. První natočil jeho televizní spot pro prezidentskou kampaň. Režisér Filip Renč, který Zemana v minulosti podpořil, dostal Medaili Za zásluhy I. stupně.

Stejnou medaili prezident připíchl také dalšímu režisérovi. Robert Sedláček před lety natočil dokument o tehdejším penzistovi z Vysočiny. Dokumentarista a dokumentovaný se během natáčení sblížili a Zeman tehdy vyjmenoval například i písně, které si nechá jednou zahrát na vlastním pohřbu. Sedláček se postaral o pozdvižení tím, že na slavnostní ceremoniál dorazil přebrat vyznamenání ve fleecové bundě.

„Svůj hlas dám Miloši Zemanovi. Potřebujeme prezidenta, který si je jistý sám sebou, který má názory a umí si je obhájit,“ prohlásila před loňskou volbou hlavy státu. Teď byla Lucie Bílá další, kdo dostal vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění.

Víte, co je to pussy?

Největší slávu si ale letos prezident užil začátkem listopadu. To vystupoval v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Ve vysílání, které navazuje na hovory s prvním polistopadovým českým prezidentem Václavem Havlem, se Zeman totiž rozhodl pro velmi specifickou mluvu. Pozastavil se třeba nad tím, jak vláda „zkurvila“ služební zákon.

A ještě přidal, když se rozhodl posluchačům a moderátorovi v souvislosti se skupinu Pussy Riot vysvětlit, co znamená v angličtině slovo pussy. „Kunda. Takže s prominutím v textech této skupiny je kunda sem, kunda tam. Opravdu dokonalý případ politického vězně jako vyšitej,“ prohlásil Zeman a množí nevěřili svým uším.

Prezidentovou mluvou se pak opakovaně zabývalo i vedení Českého rozhlasu. Podle posledních zpráv to vypadá, že by pořad mohl dokonce zaniknout.

Čtěte také: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili...

Pískot 17. listopadu

Silný Zemanův podzim nakonec vyhnal do ulic tisíce lidí. Demonstranti při výročí 17. listopadu 1989 vystoupili proti prezidentovi na mnoha místech České republiky. Největší byl protest na pražském Albertově, kde Zemana dav vypískal při oficiální akci za účasti dalších čtyř prezidentů okolních států.

Demonstrace pak pokračovaly v průběhu listopadu i začátkem prosince. A další protesty se chystají na leden.

Více: Národní třída, 17. listopadu 2014, podívejte se

Demonstranti vypískali Zemana před prezidenty sousedních států

Sdílet:

Hlavní zprávy