Homo Homini 2014

Syrská učitelka Suád Naufalová, která aktivně protestovala proti režimu prezidenta Bašára Asada, si v pondělí večer za svou statečnost převzala cenu Homo Homini české humanitární organizace Člověk v tísni. Zde je její příběh.

Mladá právnička, která nechtěla již déle přihlížet zvůli a násilí páchaném na civilním obyvatelstvu v ruském Dagestánu. Sapijat Magomedovová, jež zastupuje klienty v případech nezákonného zadržování, bití, věznění nebo sexuálního násilí a aktivně na sebe bere nebezpečí v případech neobjasněných vražd, riskuje denně při pomoci druhým své zdraví i život.


Homo Homini 2013

Sapijat Magomedovová

Jmenuje se stejně jako prezident, ale život mu to rozhodně neusnadňuje. Může si za to sám. Vlastně dělá všechno pro to, aby ho měl těžší. Proč? Chce, aby ho ostatní měli snazší. Svému jmenovci v čele země dělá velké problémy. Kazí mu zářivou image, kterou si země snaží budovat v zahraničí. Ilham Alijev je prezidentem Ázerbájdžánu. Intigam Alijev nejvýraznějším advokátem těch, kteří v autokratickém zkorumpovaném režimu těžko mohou najít spravedlnost u soudů.


Homo Homini 2012

Intigam Alijev

Riskují vlastní životy, aby zachránili životy jiných. V Sýrii, kde zemřelo přes dvě stě tisíc lidí, plní klíčovou roli. Bez nich by bylo mrtvých mnohem víc.


Homo Homini 2011

Doctors Coordinate of Damascus

Bojoval za práva těch, které kyrgyzský režim nespravedlivě obvinil a uvěznil. Před čtyřmi lety se sám ocitl na jejich místě. Azimžana Askarova odsoudily kyrgyzské úřady v roce 2010 ve zmanipulovaném procesu k doživotnímu trestu. Neziskové organizace od té doby vyzývají k jeho propuštění. Bez úspěchu.


Homo Homini 2010

Azimžan Askarov

Studentští vůdci Majid Tavakoli a Abdollah Momeni strávili roky ve vězení, odtrženi od svých rodin a vystaveni mučení. Provinili se tím, že veřejně kritizovali porušování lidských a občanských práv v Íránu a zapojili se do boje opozice proti režimu. Tavakoli a Moneni představují dvě generace studentského hnutí, které je v Íránu po desetiletí nositelem proreformních myšlenek.


Homo Homini 2009

Majid Tavakoli, Abdollah Momeni

V demokratických zemích si lidé často stěžují na nezájem úřadů a netečnost vlády k civilním občanům, v autoritativních režimech bývá toho zájmu často až moc. Své by o tom mohl vyprávět čínský disident Liou Siao-po, asi nejznámější aktivista a politický vězeň v zemi. Držitel Nobelovy ceny za mír si odpykává již počtvrté trest za mřížemi, tentokrát za „podvracení režimu“. Skutečným důvodem je mimo jiné založení Charty 2008, která inspirovaná Chartou 77 žádá dodržování lidských práv, jež jsou…


Homo Homini 2008

Liou Siao-Po

Barmskou opozici nepředstavuje jen významná osobnost političky a nositelky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. Tři aktivistky Su Su Nway, Phyu Phyu Thin a Nilar Thein jsou toho důkazem. V roce 2007 jim nezisková organizace Člověk v tísni za jejich boj udělila cenu Homo Homini.


Homo Homini 2007

Su Su Nway, Phyu Phyu Thin, Nilar Thein

Do konce 80. let byla profesorkou matematiky z Moskvy, jejíž volný čas zabírala péče o rodinu. Když se rozhořel konflikt o Náhorní Karabach, zajišťovala Světlana Gannuškinová podporu uprchlíkům a stala se z ní urputná bojovnice za lidská práva. „Člověk je od přírody svobodný a cokoliv, co ho omezuje, je nezákonné a nemá nárok na existenci,“ řekla tato usměvavá a nenápadná žena, když vloni navštívila Prahu.


Homo Homini 2006

Světlana Gannuškinová

V zemi, ve které je obvyklé být zticha, hlasitě promluvil. Ales Bjaljacki je jedním z nejvýraznějších představitelů běloruské demokratické opozice, spoluzakladatelem humanitární organizace Vjasna a viceprezident Mezinárodní federace lidských práv (FIDH). Loni v červnu byl po 1052 dnech propuštěn z vězení.


Homo Homini 2005

Ales Bjaljacki

Raději se upálím, než abych dovolil obnovit Leninův pomník v centru města. Tak reagoval bývalý politický vězeň a odvážný bojovník za lidská práva Gheorghe Briceag na pokus moldavských komunistů obnovit v roce 2002 kult vůdce Sovětského svazu. Před každodenním demonstrováním ho nezastavily ani drsné vzpomínky z polárního gulagu, v němž strávil deset let svého života. Proti nespravedlnosti se poprvé postavil už jako náctiletý chlapec.


Homo Homini 2004

Gheorghe Briceag