MISTROVSTVÍ SVĚTA V HOKEJI

OBRAZEM: Česká hokejová radost. Amerika zdolána, teď nás čekají zatím neporažení ŠvédovéAKTUALIZOVÁNO
Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále MS v Praze USA 1:0 a v sobotu budou hrát o finále se Švédskem, či Švýcarskem od 14:20. Rozhodl Pavel Zacha. Foto: Michal Čížek
9
Panorama

Čeští hokejisté si zahrají na domácím mistrovství světa v Praze o medaile. Ve čtvrtfinále porazili Američany 1:0, v čase 26:29 rozhodl v přesilové hře svou premiérovou brankou v národním týmu Pavel Zacha. V sobotu budou hrát o finále se Švédskem od 14:20. V druhém semifinále se o čtyři hodiny později utkají Kanada se Švýcarskem. Druhým čistým kontem na turnaji i v reprezentaci pomohl k úspěchu brankář Lukáš Dostál, připsal si 36 úspěšných zákroků.

Češi postoupili do semifinále podruhé za poslední tři roky. V roce 2022 na šampionátu v Tampere a Helsinkách dosáhli na bronz a byla to pro ně první medaile po deseti letech od zisku stejného kovu na MS ve Stockholmu a Helsinkách. Američané chybí v semifinále poprvé od roku 2019.

V úvodu prověřil gólmana Lindgrena od modré čáry Hájek, ale více práce měl na druhé straně Dostál. Po přihrávce Farabeeho z pozice mezi kruhy minul branku Hayes a pak musel český gólman zasahovat po Gaudreauově nahození zpoza branky, po kterém se puk nebezpečně odrazil od Zachovy brusle. V 9. minutě vystřelil Pastrňák přes bránícího Jonese, ale americký brankář ukryl puk v lapačce.

Na druhé straně skončila po Caufieldově střele dorážka Bradyho Tkachuka nad brankou. Lindgren si poradil se Špačkovou ránu z pozice mezi kruhy. Ve 14. minutě měl obrovskou šanci Pastrňák, který se dostal do úniku, ale zakončení do forhendu mu nesedlo a zamířil přes Lindgrenův levý beton vedle.

V 23. minutě si Lindgren u levé tyče poradil s Tomáškovou šancí i Beránkovými dorážkami. Potom šel pykat za hru vysokou holí na Brindleyho Pastrňák a Češi se v oslabení ubránili. Dostál si poradil i s Kuninovou střelou. Ve 27. minutě sudí nepotrestali vyloučením Hájkův zásah hokejkou do helmy Zegrase, který podrazil Nečase a šel pykat.

Hned po 13 sekundách Rulíkův výběr přesilovou hru využil. Špačkova rána od modré čáry přelomila Nelsonovu hokejku a od Zachy se odrazila puk za brankovou čáru. Útočník Bostonu oslavil v druhém utkání za národní tým premiérový gól. Američané se tlačili za vyrovnáním, ale zvýšit náskok mohli Češi. V 31. minutě Kaše v přečíslení dvou na jednoho nabídl puk Červenkovi a Američanům pomohla horní tyč.

Možnost na vyrovnání nevyužil Pinto, neměl přesnou mušku. V 39. minutě našel Eyssimont před branku Tkachuka, kterému ztížil zakončení zblízka Rutta a putoval na trestnou lavici. Ještě před pauzou nevyšel u levé tyče Tkachukovi pokus o zakončení s hokejkou mezi nohama a k dorážce se nedostal Caufield.

Dostál ustál tlak soupeře i ve zbytku oslabení po pauze. Tým kouče Johna Hynese pokračoval v náporu, ale do šancí jej domácí nepouštěli. Ve 49. minutě Dostál vytěsnil Tkachukovu střelu. O chvíli později se po Zachově vyhraném vhazování dostal z pravého kruhu před Lindgrena Palát, jenže ho neprostřelil.

Dostál kryl Eyssimontův pokus a nepřekvapil ho ani nahozením z rohu Caufield. V 58. minutě mohl pojistit náskok po spolupráci s Nečasem Kubalík. Rulíkův tým se ubránil i při závěrečné power play soupeře, při níž Nečas trefil z vlastního obranného pásma levou tyč prázdné branky.

Česko - USA 1:0 (0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 27. Zacha (D. Špaček, Červenka). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Campbell - Wyonzek (oba Kan.), Yletyinen (Švéd.).

Sestavy:

Česko: Dostál - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - Pastrňák, Zacha, Palát - Nečas, Kämpf, D. Kubalík - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.

USA: Lindgren - Seth Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic - Boldy, Nelson, J. Gaudreau - Caufield, Pinto, B. Tkachuk - Zegras, K. Hayes, Farabee - Brindley, Kunin, Eyssimont. Trenér: Hynes.