„Stát ví vše a zároveň skoro nic.“ Musíme zlepšit oběh dat, říká ke škrtům Stanjura
AGENDY STÁTNÍ SPRÁVY
Jednou z priorit ministerstva financí pro tento rok je již dlouho avizované škrtání agend státní správy. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na dotaz deníku Echo24 uvedl, že žádný deadline, kdy vláda škrty ve státní správě oznámí, není. Podle něj je ale potřeba zlepšit oběh dat, samotné MF také dokončuje analýzu svých agend. Při úřadu vlády vznikla k analýze agend pracovní skupina, která by již měla mít připravené první závěry.
Jednou z priorit vlády v letošním roce jsou škrty v agendách státní správy. Novinářům to řekl ministr Stanjura. O tom, že je potřeba zanalyzovat, jaké agendy jsou zbytné a jaké nikoliv, se mluvilo prakticky celý loňský rok. Ministerstvo vnitra připravilo metodiku, která má vést k analýze agend na jednotlivých resortech. Při úřadu vlády pak vznikla pracovní skupina, která má právě tuto věc na starosti.
„Pracovní skupina k této agendě vznikla pod Úřadem vlády s cílem připravit návrhy a doporučení v této oblasti. Nejedná se o uzavřenou, formalizovanou skupinu, ale o tým lidí, kteří diskutují a hledají možnosti,“ uvedl už dříve pro Echo24 mluvčí vlády Václav Smolka.
„Setkání se účastní zástupci ministerstva vnitra, které v revizi agend nese klíčovou roli, dále zástupci NERV, kde existuje tematická skupina, která se zabývá efektivitou veřejné správy, zástupci úřadu vlády a ministerstva financí. Pracovní skupina se začala scházet v červnu loňského roku,“ doplnil Smolka s tím, že konkrétní výstupy ve formě návrhů či doporučení pro vládu a jednotlivé resorty měly být hotové do konce loňského roku.
Ministr Stanjura na dotaz deníku Echo24 řekl, že si vláda nestanovila žádné konkrétní datum, do kterého by chtěla veřejnosti oznámit výsledky či případné další kroky. Podle některých expertů se agendy nestihnou do konce tohoto volebního období ani zanalyzovat.
„Podle mě to je nikdy nekončící práce, to není tak, že to jednou posoudíme, uděláme nějaká opatření a už bude všechno v pořádku. My jako ministerstvo financí se velmi často v připomínkovém řízení soustředíme na to, aby nevznikala nová agenda. Aby nevznikaly nové mandatorní výdaje, to je podstata většiny našich zásadních připomínek v nové legislativě. Nemůžete na jedné straně rušit agendy a přidávat nové, pak je ten efekt pryč,“ uvedl ministr Stanjura.
Stanjura: Musí se zlepšit oběh dat
„My se snažíme jako ministerstvo financí jít příkladem. Dokončujeme velmi podrobnou analýzu agend nejen na ministerstvu, ale i v organizační složky státu, které patří pod ministerstvo financí. A pak podle toho budeme postupovat, něco bude chtít změnu legislativy, něco může být i exekutivní rozhodnutí,“ poukázal Stanjura.
Zároveň ministr dodal jeden konkrétní příklad. „Musíme obecně zlepšit oběh dat obecně. Stát ví všechno a současně neví skoro nic, protože nemá podpůrné databáze. A pak se těžko dělají cílená opatření, ať už v sociální nebo v jiné oblasti, protože nemáte dostatek dat. Pak děláte plošná opatření, která jsou možná jednodušší, ale jednak jsou nákladnější a jednak jsou nespravedlivá, protože dávají pomoc těm, kteří ji nepotřebují a ti, kteří ji potřebují, nedostávají tak vysokou pomoc, jak by mohla být,“ řekl Stanjura.
Agendu digitalizace má na starosti šéf Pirátů Ivan Bartoš, stát pod jeho vedením založil Digitální a informační agenturu. V posledních měsících vláda schválila řadu projektů, například Registr zastupování, jehož hlavním přínosem pro občany bude velké zvýšení komfortu při jednání s úřady v situacích, kdy budou sami někoho zastupovat, nebo když někomu udělí plnou moc, aby zastupoval je.
Bartoš koncem roku za největší úspěchy označil například předělaný Portál občana, postupný přesun webových a e-mailových adres státní správy na jednotnou doménu gov.cz a v neposlední řadě schválení občanky v mobilu neboli eDoklady. Ty mají začít platit v půlce ledna.