Války o lehátka. Řekové bojují o právo na pobřeží, Chorvaté po ránu sbírají ručníky
OKUPOVANÉ PLÁŽE
Řeckem se šíří protesty proti podnikatelům, kteří umisťují na veřejných plážích placená lehátka. Místní úřady mohou pronajmout místním podnikům až 50 % prostoru na plážích, v reálu se ale vybavení roztahuje mnohem dál až do bodu, kdy podle aktivistů na plážích není místo ani na rozložení ručníku. Informuje o tom server Guardian. Přetlak v poptávce o místo na pláži řeší také Chorvaté. V letoviscích každé ráno sbírají ručníky, jimiž si turisté předešlou noc "rezervovali" místo na pláži.
Hnutí s cílem „vyčistit“ veřejné pláže začalo na ostrově Paros s iniciativou Save Paros Beaches (Zachraňte pláže Parosu). „Náš boj je bojem proti bezpráví – bezpráví na našem pobřeží,“ uvedl Christos Georgousis, zakládající člen iniciativy. „Měl by to řešit stát s policií a pobřežní stráží, protože naše pobřeží přece patří veřejnosti. Ale protože se ukázalo, že je postup úřadů neúčinný i při řešení lehátek, řešíme to sami,“ dodal.
Ochrana přírodního a kulturního prostředí je v řeckých zákonech zakotvena jako „povinnost státu a právo každého člověka“. Na Parosu jsou přitom mnohé lokality zabrány placenými lehátky místních hotelů, restaurací a barů, které mohou stát až 120 euro za den.
✌️Μπραβο στην „Κινηση Πολιτων Πάρου για Ελεύθερες Παραλίες-Save Paros Beaches“!
— Καθίκι (@KYTKYTKYTKYTKYT) August 2, 2023
Μπραβο σε κάθε πρωτοβουλία που προσπαθεί να πάρει πίσω την πατρίδα μας απο τα χέρια εκείνων που λυμαίνονται τις παραλίες,τα σπίτια μας κ τον έθνικο μας πλούτο!
👉Δεν δίνουμε θα δώσουμε ούτε πετραδάκι! pic.twitter.com/Z962dDIJQg
Podle místních není na plážích často ani centimetr volného místa. Člen hnutí Nicholas Stephanou nedávno provedl s pomocí dronu měření, ze kterého vyplývá, že lehátka a slunečníky podniků zabírají na ostrově až 18 800 metrů čtverečních. Legálně by přitom neměly přesáhnout plochu 7000 metrů čtverečních.
„Bylo to šokující,“ uvedl Stephanou. „Téměř ve všech případech docházelo k nelegálnímu roztahování se mimo pronajaté zóny. Jedna společnost, která si pronajala 16 metrů pláže, měla lehátka rozprostřena na 1000 metrech,“ řekl.
Protesty se v posledních týdnech rozšířily mimo Paros, například na Chalkidiki a další ostrovy v Jónském moři.
Ve věci se také angažovalo ministerstvo financí, které provedlo 2230 kontrol. K porušení pravidel prý došlo v 749 případech. Na ostrovech Mykonos, Paros a Rhodos dokonce policie zadržela 22 lidí, kteří překročili povolení.
„Naše občanské hnutí nezmizí. Boj za záchranu našich pláží bude pokračovat,“ řekl Georgousis.
Sběr ručníků v Chorvatsku
S podobnými problémy, jen ze strany turistů se potýká Chorvatsko. Podle deníku The Sun musí ve městě Gradac místní autority každé ráno odvážet plážové ručníky a tašky, které si tam nechávají přes noc turisté ve snaze zabrat si nejlepší místa. Takový postup ale úřady nedovolují.
Plážové ručníky se tak hází do nákladních aut a odváží se k vyhození. Podobná situace panuje na dalších místech pobřeží, například ve vesnici Baška.