Babiš u Dunaje burcoval proti „slovenským Pirátům“. Respektujte zákony, opáčil Šimečka
BABIŠ VS. ŠIMEČKA
Do slovenských voleb se nově vložil také šéf hnutí ANO Andrej Babiš a vystoupil ostře proti Michalu Šimečkovi a jeho politické straně Progresivní Slovensko. "Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu," prohlásil Babiš a přirovnal Šimečkovo hnutí k Pirátům. Sám se hlásíte ke stejné politické frakci evropských liberálů jako politické hnutí, které kritizujete, ohradil se proti Babišovi šéf strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka.
Poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš na svých sociálních sítích připomněl, že se v sobotu konají na Slovensku důležité volby. "Protože mi na Slovensku záleží, řekl jsem svůj názor. Progresívne Slovensko pana Šimečky je stejné jako naši Piráti," napsal Babiš na platformě X.
Součástí příspěvku je také video, kde Babiš s Bratislavou v zádech ostře kritizuje Šimečkovu stranu. Slovenské volby proběhnou 30. září a výsledky se dozvíme již tuto neděli.
Pozdravujem Andreja Babiša. Rozumiem, že má voľnejší vzťah k zákonom, ale mohol by skúsiť rešpektovať aspoň tie slovenské. A teda nevyjadrovať sa v prospech alebo neprospech ktoréhokoľvek kandidujúceho subjektu na Slovensku v čase moratória. Zároveň mu chcem pripomenúť, že sa sám… https://t.co/gHXOziOPFz
— Michal Šimečka (@MSimecka) September 28, 2023
Babišovým "největším přáním" jsou nejlepší vztahy mezi Českem a Slovenskem. "Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu. Tak to dopadlo v ČR a Slovensku stejný osud nepřeji," doplnil šéf hnutí ANO s tím, že oba národy pojí tolik společného.
Slovenští občané a voliči v parlamentních volbách rozhodnou o tom, kdo bude vládnout na Slovensku. "Zda to budou politici, kteří budou bojovat za zájmy slovenských občanů, nebo budou poslouchat Brusel," prohlásil Babiš, který ve videu mluví slovensky a hned na úvod připomněl, že se narodil v Bratislavě.
Během proslovu podpořil bývalého slovenského premiéra Petera Pellegriniho se kterým "bojoval" za zájmy Česka a Slovenska v Bruselu. "Stejné to bylo s premiérem Robertem Ficem, když jsem byl ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky," doplnil Babiš a podpořil také Pellegriniho konkurenta.
Tím nejhorším, co se může na Slovensku stát, je podle Babiše vítězství politické strany Progresivní Slovensko. "To jsou takoví čeští Piráti, kteří chtěli aby Česká republika přišla o právo veta a aby o nás rozhodoval Brusel," uvedl Babiš a označil je za promigrantské a zelené šílence.
"Navyšují daně, snižují důchody, chtějí zlegalizovat drogy a přesvědčují nás o tom, kolik máme pohlaví. Musíte tomu zabránit, to si Slovensko nezaslouží," uzavírá Babiš prohlášení před Bratislavským hradem.
Proti Babišově kritice se ohradil šéf hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. "Rozumím tomu, že má volnější vztah k zákonům, ale mohl by zkusit respektovat alespoň ty slovenské. A tedy nevyjadřovat se v prospěch, anebo neprospěch kteréhokoliv kandidujícího subjektu na Slovensku v čase moratoria," okomentoval Šimečka příspěvek na sociální síti X.
Šimečka dále bývalému českému premiérovi připomněl, že hnutí ANO je ve stejné politické frakci evropských liberálů jako Progresivní Slovensko. "Myslím, že by to pro něj mohl být podnět na zamyšlení, jestli chce stále ještě patřit do této politické rodiny," uvedl Šimečka.
Příspěvek na sociální síti X (dříve Twitter) byl také doplněn o dodatečné informace. "Program Progresivního Slovenska neobsahuje žádný z bodů uvedených ve tweetu (vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody, poslušnost Bruselu)," upozorňuje Šimečkovo hnutí.
Ve středu na Slovensku vyšla poslední várka předvolebních průzkumů před moratoriem na jejich zveřejňování, které začalo platit o půlnoci ze středy na čtvrtek. Dle výsledků, které si nechala vypracovat významná slovenská média, budou o vítězství bojovat dvě strany a to Směr v čele s Robertem Ficem a Progresivní Slovensko vedené Michalem Šimečkou. Do parlamentu by se bez problémů měl dostat na třetím místě i Hlas Petera Pelegriniho. Úspešné prolomení volebního prahu pro vstup do Národní rady předpokládají výzkumy i pro koalici vedenou OLaNO, která musí překonat sedm místo pěti procent. Poslední stranou, která by neměla mít problém se vstupem do parlamentu je hnutí Republika. Ostatní uskupení oscilují podle průzkumů kolem 5 % nutných pro vstup do parlamentu. Více si o tom v deníku Echo24 můžete přečíst zde.