Dezoláti po dvou letech. Anatomie vývoje jednoho občanského hnutí
PROTI VLÁDĚ
Třetího září uplynou dva roky od velkých protivládních demonstrací na Václavském náměstí. Už tehdy bylo jasné, že jde o vystoupení části české společnosti, která má odlišné představy o uspořádání a směřování státu. Pro toho hnutí se vžilo nepřesné označení dezoláti. Dnes jsou rozseti do různých politických skupin a zdá se, že svůj vliv poztráceli. Výrazně však ovlivnili politickou a mediální atmosféru v zemi. Ve prospěch opozice sehráli podobnou roli jako uskupení Milion chvilek pro demokracii pro dnešní vládní koalici.
Vůdci a organizátoři prvních demonstrací se rekrutovali z politických a facebookových skupin rotujících kolem SPD. Okamurovo hnutí je však odpuzovalo svým pojetím opoziční politiky vůči Babišově vládě. Výměnou za ústupky se v zákulisí nabízeli hnutí ANO jako alternativa za vládní ČSSD, což jim vypálilo stigma věčného čekatele na funkce z rukou Andreje Babiše.
Myšlenkové zázemí organizátorů pozdějších demonstrací historicky vycházelo z webů typu Sputnik, AC 24, Nová republika nebo Protiproud. Jejich dominantní témata před ruskou invazí na Ukrajinu by se dala souhrnně označit jako konspiritualismus. Tedy fenomén známý z USA i Evropy, který zvláštním způsobem spojuje konspirační témata a ezoterické směry. Základní optikou jejich vidění světa je obrana malého člověka proti globálním korporacím a jeho duchovní obnova skrze různé typy hnutí New Age.
Hlavním impulzem ke spojování těchto skupin byla covidová éra, provázená restriktivními opatřeními Babišovy vlády. Právě tehdy došlo k prolnutí aktivistů různých směrů. V prvních fázích byli nadprůměrně zastoupeni živnostníci, kteří cítili lockdownová opatření kabinetu jako násilný pokus o jejich proletarizaci. Z těchto vrstev se například zrodila iniciativa Chcípl PES.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.