„Azylový systém je rozbitý.“ Migranti by měli dostávat méně, řekl rakouský ministr vnitra
RAKOUSKÝ MINISTR O MIGRACI
Dávky pro migranty by se měly snížit v celé Evropě, uvedl v rozhovoru pro Bild rakouský ministr vnitra Gerhard Karner (ÖVP). Navrhuje také například budování azylových center ve třetích zemích nebo poslaní některých uprchlíků zpět do bezpečných oblastí Sýrie, například Damašku. Rakouský ministr to uvedl v obsáhlém rozhovoru, který vyšel několik dní před plánovaným evropským summitem, který se má věnovat migraci.
Podle rakouského ministra vnitra je celý evropský systém migrační politiky rozbitý. Volá po celo evropském řešení, několika problémů. upozorňuje například na vysoké dávky pro azylanty v některých zemích, které logicky vedou k tomu, že do těchto zemí následně proudí velké množství migrantů a to i ze zemí, ve kterých nehrozí bezpečnostní riziko.
"Sociální pomoc musí být snížena. Migranti musí mít motivaci pracovat - ne se spokojit s tím, co dostanou v rámci státní podpory. Jinak budeme mít vždy země, které jsou považovány zejména za cílové země," varuje Kramer v rozhovoru s tím, že dávky migrantům a jejich snížení musí být řešeno na celoevropské úrovni.
Reaguje tak mimo jiné na rekordní počet žádostí o azyl v Rakousku v loňském roce. Celkem se stát zabýval 112 000 žádostmi o azyl.
Sám přidává příklad z Rakouska, kde se podle jeho slov výrazně zrychlilo azylové řízení a například migranty z Indie či Tuniska čeká velmi rychle zamítavý postoj. "Jen z těchto dvou zemí jsme měli 30 000 žádostí o azyl, které prakticky neměly šanci na udělení azylu. Ve velmi krátké době jsme je zamítli - takže se tito lidé vrátili nebo pokračovali v cestě, aby nezatěžovali rakouský systém," vysvětluje Karner.
Také chválil zavedení kontrol na hranicích a spolupráci i s Českou republikou při hledání pašeráků. V rozhovoru uvádí, že jen v posledních měsících rakouští policisté ve spolupráci s těmi z okolních zemí zadrželi přes 60 pašeráků, kteří z migrace mají výnosný byznys, proti kterému musí stát bojovat.
V rozhovoru také mluvil o nutnosti změnit azylový systém tak, aby stát mohl některé migranty vracet do nyní již bezpečných oblastí například v Sýrii. Zmínil také inspiraci nánskou migrační politikou, která vyjednává, podobně jako nedávno Velká Británie, o zřízení azylových center ve Rwandě.
Dne 8. června se v Lucemburku sejdou ministři vnitra EU, aby jednali o paktu o azylu a migraci.