„Nemyslel jsem na imperialismus.“ Papež vysvětloval své výroky o Rusku
PAPEŽ A RUSKO
Papež se vrátil ke svým slovům, která pronesl k mladým ruským katolíkům v srpnu. Tehdy je vyzval, aby si uvědomili, že jsou dědici "velké ruské říše". To vyvolalo velkou nevoli na Ukrajině, která čelí ruské invazi, i v jiných postsovětských státech, kde byl výrok interpretován jako podpora imperialistické velkoruské myšlence. Papež tak učinil při rozhovoru s novináři, během kterého hodnotil svoji právě proběhlou návštěvu Mongolska.
"Nemyslel jsem na imperialismus, když jsem to řekl, mluvil jsem o kultuře," řekl papež. Přiznal, že některé okolnosti výroků mohly být nešťastné. Ruské kulturní dědictví je podle něj "velmi dobré, velmi krásné"; František se přitom zmínil například o spisovateli Fjodoru Dostojevském.
O návštěvě Mongolska papež prohlásil, že je s jejím výsledkem spokojený. Cílem podle něj bylo podpořit místní katolíky, kterých je méně než 1500, a poznat tamní kulturu a lid. V Mongolsku byl František od pátku.
Výrazným tématem cesty byly vztahy se sousední Činou, se kterou nemá Vatikán oficiální diplomatické styky a se kterou v roce 2018 Vatikán uzavřel dohodu o jmenování biskupů. "Osobně mám velký obdiv pro čínský lid," řekl papež. Chce pokračovat s Pekingem v dialogu, aby si lidé v Číně nemysleli, že katolická církev "závisí na jiné cizí mocnosti".
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes uvedl, že Peking má "pozitivní přístup" ke zlepšování vztahů s Vatikánem, se kterým má otevřené komunikační kanály, uvedla agentura AP. Podle médií však čínští katolíci a biskupové, vyjma těch z Hongkongu, nemohli vycestovat na nedělní mši a setkání s papežem.
Papež František dnes také prohlásil, že by rád navštívil Vietnam, není si však jistý, zda se mu to podaří. Nejvyšší představitel katolické církve přiznal, že kvůli problémům s chůzí se mu cestuje s obtížemi. Návštěva Mongolska ho však uspokojila a doufá v další zlepšení vztahů s Čínou, vyplývá z přepisu rozhovoru, který zveřejnila vatikánská média.
Podle papeže vztahy s Vietnamem, kde se hlásí ke katolictví sedm procent obyvatel, což je zhruba sedm milionů lidí, se v posledních letech vyvíjejí pozitivně. Na konci července Vietnam, kde vládne komunistická strana, souhlasil, aby v zemi působil papežského vyslance. "S Vietnamem je dialog otevřený, se svými klady a zápory, je otevřený a pomalu postupuje," řekl novinářům papež.
Současná hlava katolické církve, které je 86 let, přiznala, že pro ni už není kvůli problémům s chůzí "tak lehké cestovat, jak na začátku". Naplánovaná je zatím návštěva Marseille na konci září a papež mluvil také o cestě do Kosova či do rodné Argentiny poté, co se v latinskoamerické zemi uskuteční letos v říjnu prezidentské a parlamentní volby.