Vražedné zdravotnictví. NHS je posvátná kráva, která se nekritizuje
SÉRIOVÁ VRAŽEDKYNĚ LETBYOVÁ
Případ vražedkyně Lucy Letbyové šokoval celou Británii. Soud třiatřicetiletou zdravotní sestru působící na novorozeneckém oddělení uznal vinnou z vraždy sedmi dětí a z pokusu o vraždu dalších šesti. Odsouzena byla na doživotí bez možnosti propuštění na podmínku. Za smrt nemluvňat je přímo zodpovědná pouze Letbyová. Během soudu však vyšlo najevo, že lékaři varovali vedení nemocnice před Letbyovou dávno předtím, než ji začala vyšetřovat policie.
Vedení však odmítalo jednat a považovalo větší úmrtnost novorozenců v době, kdy měla službu Letbyová, pouze za náhodu. V jiném případě by mohlo mít i pravdu. V britském zdravotnictví jsou skandály se zanedbáním péče spíš pravidlem než výjimkou. S případem Letbyové je spojuje naprostý nezájem nemocničního managementu.
Letbyová v září roku 2011 ukončila studia na zdravotní sestru na Chesterské univerzitě a krátce poté nastoupila na novorozenecké oddělení Nemocnice hraběnky z Chesteru (Countess of Chester Hospital). V červnu 2015 šéf oddělení dr. Stephen Brearey poprvé upozornil na rostoucí počet kolapsů novorozenců, tři z toho skončily smrtí, a na fakt, že případy spojovala Letbyová, jež v té době vždy měla službu. Interní vyšetřování usoudilo, že šlo o „lékařskou chybu“. Pozdější analýza ukázala, že v roce 2015 se úmrtí novorozenců v chesterské nemocnici zdvojnásobila proti minulému roku. V únoru 2016 inspekce zjistila na oddělení některé problémy jako podstav zaměstnanců, ale celkově je vychválila jako dobré pracovní prostředí, kde „zaměstnanci jsou podporováni, mohou vznášet námitky a profesně se rozvíjet“. Zpráva zvýšenou úmrtnost novorozenců nezmiňovala. Obavy lékařů však neustávaly. V dubnu šéf oddělení přesunul Letbyovou z noční směny na denní, kde mohla být víc pod kontrolou.
Hon na čarodějnici?
Koncem června 2016 se situace konečně začala řešit. Tou dobou již bylo na novorozeneckém křídle sedm podezřelých úmrtí. Hlavní neonatolog trval na tom, aby Letbyová okamžitě opustila jeho oddělení. Karen Reesová z vedení špitálu se za Letbyovou zaručila, nicméně její kolegové se sešli, aby prodiskutovali možnost zapojení policie. Nakonec se rozhodli ji nekontaktovat. Důkazy proti Letbyové byly podle nich pouze nepřímé, mysleli si, že lékaři vyvolávají „hon na čarodějnici“ a báli se poškození reputace nemocnice. Letbyová ale byla přesunuta na kancelářskou pozici.
V září si Letbyová formálně stěžovala na svůj transfer a v lednu 2017 jí přezkumný panel dal za pravdu. Usoudil, že její odstavení bylo výsledkem obvinění lékařů bez přesvědčivých důkazů. Nabídl jí místo v dětské nemocnici v nedalekém Liverpoolu. Šéf špitálu Tony Chambers se omluvil Letbyové a jejím rodičům a donutil doktory, kteří vznesli podezření, aby poslali Letbyové omluvný dopis.
Jejich podezíravost to ale neumenšilo. Dále tlačili na zapojení policie, ke kterému konečně došlo v květnu 2017, jen chvíli předtím, než se Letbyová měla vrátit na svou původní pozici. V červenci 2018 policie Letbyovou zatkla.
Národní zdravotnická služba, NHS, jak se britské zdravotnictví oficiálně nazývá, bývá označována za novodobé náboženství. A opravdu NHS je posvátná kráva, která se nekritizuje. Britové jsou naprosto přesvědčeni, že jde o nejlepší zdravotnický systém na světě, přestože žádná jiná země ho nepřijala. NHS je na rozdíl od drtivé většiny ostatních systémů financována přímo z daní, a ne ze zdravotního pojištění. To vede k byrokratizaci a direktivnímu řízení s minimem odpovědnosti.
Při porovnání zdravotnictví vyspělých zemí je většinou někde na chvostu.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.