„Mad Max“ pomáhá ukrajinským obráncům. Hledá ruskou munici v bažinách a staví nové rakety
MAD MAX NA UKRAJINĚ
Pozoruhodné životní příběhy píše válka na Ukrajině. Jeden z ukrajinských vojáků Max Poljuchovič si vysloužil přezdívku "Mad Max", jelikož je důležitým zdrojem munice pro brigády na východní frontě. Poljuchovič se kvůli tomu, že armádě kriticky dochází a chybí munice, vydal sbírat zapomenuté ruské miny a válečný šrot. Z nalezené vojenské techniky následně dává dohromady funkční rakety a bomby, které jeho spolubojovníci používají v boji s ruským agresorem, píše deník Washington Street Journal (WSJ).
Ukrajinští obránci zažívají tak velký nedostatek munice, že se šestatřicetiletý Max Poljuchovič stal důležitým zdrojem munice pro brigádní jednotky na východní frontě. Americký deník vojáka označil za "Mad Maxe", jelikož se rozhodl chodit po opuštěných frontových liniích, odkud prchaly ruské jednotky a nechali zde opuštěné miny a nepoužitou munici.
Poljuchovič prohledává zaminované bažiny a doma na dvorku vyrábí bomby, rakety a munici pro dělostřelce, včetně výbušnin pro útočné drony. Nějaké výrobky může ukrajinské dělostřelectvo použít hned, ale některé je třeba ještě upravit v provizorních garážových laboratořích a pracovnách.
Ukraine is so short of ammunition that a soldier who goes by "Mad Max" and scavenges for Russian shells has become an important source of ammunition for some units https://t.co/Fhb4xI2yIP https://t.co/Fhb4xI2yIP
— The Wall Street Journal (@WSJ) April 9, 2024
"Mad Max" poskytl ukrajinským vojákům už minimálně 14 tisíc granátů a 4 000 kusů dronové munice, píše WSJ. Poljuchovič je podle deníku "zčásti mrchožrout a zčásti výrobce bomb na dvorku." Za nepoužitou munici, nevybuchlými minami či raketami chodí do bažin, lesů či do polí. "Chuť a potřeba velitelů se zvyšuje. Když dodám 100 kusů munice, tak mi druhý den volají a chtějí další," řekl Poljuchovič s tím, že hledá i zbytky nevybuchlých ručních granátů či zakopané miny.
Příslušníci z ukrajinské 92. útočné brigády uvedli, že nedostatek munice je tak kritický, že i když jejich bezpilotní letouny zaznamenají ruský cíl, tak nemohou střílet. "Pokud by Rusové na nás podnikli rozsáhlý útok, tak nám dojdou granáty. Jsme v neustálém úsporném režimu," vysvětluje nejmenovaný ukrajinský major z brigády Angel.
Poljuchovič působí v ukrajinských ozbrojených silách už od roku 2014, kdy Ruská federace anektovala poloostrov Krym. Původně pracoval v odminovací jednotce, ale od roku 2022 se připojil i k obráncům v prvních liniích. Po roce války byl postřelen a poté, co se vyléčil z náročného zranění, tak se dal naplno do sběru a výroby dělostřelecké munice.
Zaměřuje se především na oblasti, které Moskva obsadila na začátku konfliktu jako jsou např. bažiny kolem Izjumu na severovýchodě Charkovské oblasti. "Když osvobodíte nějakou oblast, tak byste měli jako první zkontrolovat bažiny," řekl Poljuchovič a dodal, že běžnou strategií Rusů na útěku je nechat munici v bažinách, aby zabránili Ukrajincům dostat se k jejich minám, raketám či granátům.