Drogy, anorexie a císařovna Sisi. Das Filmfest nabízí zcela nový pohled
FESTIVAL FILMŮ V NĚMČINĚ
Svérázná reinterpretace mýtu o císařovně Alžbětě Bavorské Sisi a já (Sisi & Ich) režisérky Frauke Finsterwalder zahájí dnes v pražském kině Lucerna 17. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest. Snímek, který mimo jiné získal Bavorskou filmovou cenu za nejlepší režii, osobně uvede představitelka hlavní role Sisi Susanne Wolff.
Hraběnka Irma je vybrána jako dvorní dáma císařovny Sisi a následuje ji do Řecka. Tam žijí daleko od přísného a stísněného rakouského dvora, obklopeny pouze urozenými ženami. Císařovna Sisi se snaží osvobodit od očekávání své rodiny a užívá si čas bez manžela a dětí. Irma je touto výjimečnou ženou a jejími moderními myšlenkami fascinována. Brzy zatouží po větší císařovnině náklonnosti, než by jí tehdejší mravy dovolily. U vídeňského dvora se otevírá temný paralelní svět, kde užívání drog a anorexie jsou považovány za žádoucí a mezilidské vztahy jsou téměř nemožné, píše se v anotaci filmu.
Festival nabídne od 19. října do 9. listopadu v tuzemských kinech téměř tři desítky aktuálních hraných i dokumentárních filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Snímky se zabývají například gangy na berlínském sídlišti, homosexualitou v rakouské armádě, tréninkovou dřinou lyžařů v Alpách či výstředním umělcem Oskarem Kokoschkou.
Letošní 17. ročník se uskuteční v pražských kinech Lucerna a Atlas, v brněnském kině Art a v olomouckém sále Mozarteum Arcidiecézního muzea. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.
Několik filmů bude mít na letošním festivalu českou distribuční premiéru či předpremiéru. Jedná se například o snímky Alma a Oskar a Celý život distribuční společnosti Cinemart, rodinný snímek Víkendoví rebelové společnosti Bioscop a Ohnivě červená obloha mezinárodního distributora Vertigo International.
Diváci mohou vybírat z filmů, které organizátoři dramaturgicky rozdělili do několika sekcí. Pod hlavičkou Das Filmfest Spezial najdou zájemci historické velkofilmy, literární adaptace, snímky podle skutečných událostí i nezávislé filmy. Do této kategorie patří například snímek režiséra Davida Wnendta Slunce a beton, který zavede diváky na sluncem rozpálené berlínské sídliště Gropiusstadt, na okraj města i společnosti. Film mimo jiné získal Bavorskou filmovou cenu za nejlepší scénář i kameru a cenu publika.
Další ze sekcí nese název Die goldenen Jahre a jejich hrdiny spojuje touha najít odvahu a začít si plnit své sny nebo se vymanit ze společenských dobových konvencí. Snímek Alma a Oskar Dietera Bernera nechá nahlédnout do milostného vztahu mezi na svou dobu emancipovanou Almou Mahlerovou a malířem Oskarem Kokoschkou.
Nezkrotná příroda nejvyššího evropského pohoří hraje zásadní roli v hraných i dokumentárních filmech v sekci Alpy, má láska. Festival uvede mimo jiné minimalistický příběh Leona Schwittera s názvem Úkryt.
V sekci Die Doku prezentuje Das Filmfest každoročně i aktuální tvorbu na poli dokumentárních filmů. Nabídne například snímek Claudie Müllerové Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu, který je autentickým portrétem jedné z nejvíce diskutovaných postav rakouské soudobé literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Rodiny s dětmi v Bio Junior Festival pozve na prázdninové dobrodružství Kde je lama, tam je drama režiséra Martina Plura či Víkendové rebely režiséra Marca Rothemunda.