Polsko po volbách – změna vůči Bruselu, Washingtonu či Praze? Debata CEVRO Institutu a Týdeníku Echo
POZVÁNKA NA DEBATU
Udrží se nová polská vládní koalice po celé volební období? Zůstanou vztahy Polska s Českou republikou na stejné úrovni jako doposud? Jak bude fungovat V4 s Robertem Ficem či Viktorem Orbánem? A pokusí se nová vláda o restart vztahů s Ukrajinou? Na tyto otázky bude hledat odpovědi diskuse Centra transatlantických vztahů CEVRO Institutu a Týdeníku Echo v úterý 7. listopadu od 17:00.
V polských parlamentních volbách v polovině října zvítězil potřetí za sebou PiS předsedy Jaroslawa Kaczyńského. Kaczyński vyhrál, ale přesto prohrál, neb nemá k disposici většinu pro sestavení vlády. Poměr hlasů PiS vůči dosavadní opozici je 194:248. S tím se fakticky nedá nic udělat ani s prezidentem v zádech.
Nová vládní koalice připomíná tu českou. Budou v ní zastoupeni proevropští liberálové, postkomunisté, progresivní levice, zelení, duhoví aktivisté a konzervativní katolíci. Společným jmenovatelem vzniku vládní koalice je “společný nepřítel” – tím je Kaczyński a PiS. Jestli si s tím vystačí nová polská vláda celé čtyři roky je otázkou.
Kromě domácí politiky se však diskutující budou zabývat i, pro Českou republiku patrně důležitějším, zahraničním směřováním Polska. Spojené státy jsou pro Varšavu velmi důležité. Jsou součástí DNA polské zahraniční politiky a jejích stratégů. Jaké postavení však bude mít například Brusel či Berlín? V nové polské vládě jsou i subjekty, které na USA tolik nelpí.
Do debaty se zapojí publicista, scénárista a spisovatel Grzegorz Górny, analytik Jan Rafal Lupomeský, ředitel Institutu W. Felczaka, historik a bývalý diplomat Maciej Szymanowski a poslanec Sejmu za hnutí Polsko 2050 Pawel Zalewski. Debatu budou moderovat šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek a Senior Fellow Centra transatlantických vztahů Jaroslav Kuchyňa.