Tisíce studentů žalují univerzity za přerušení jejich studia kvůli koronaviru
COVIDOVÉ ŽALOBY
Tisíce vysokoškolských studentů dnes požádaly vrchní soud v Londýně, aby dal zelenou hromadné žalobě na londýnskou University College London (UCL) kvůli přerušení jejich studia způsobenému pandemií covidu-19 a stávkami. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Více než 3000 současných a bývalých studentů, kteří platili nejméně 9250 liber (251.787 Kč) ročně, chce zažalovat UCL za porušení smlouvy. Pokud jim to vrchní soud umožní, mohly by následovat podobné spory i proti dalším britským univerzitám. UCL tvrdí, že smlouvu se studenty neporušila. Uvádí, že mohla změnit nebo zrušit jakoukoli část svých hodin kvůli okolnostem, které nemohla ovlivnit, jako byla pandemie a následné uzávěry.
Právníci, kteří vedou řízení proti UCL, tvrdí, že přibližně 100.000 studentů z 18 univerzit včetně UCL projevilo zájem zahájit vůči vysokým školám právní kroky.
Univerzity v celém Spojeném království přešly během pandemie na on-line výuku a studentům byl rovněž odepřen přístup do výukových prostor, jako jsou knihovny.
Právnička Anna Boaseová, který studenty zastupuje, v úterý uvedla, že studentům byla podle smlouvy s UCL přislíbena „osobní výuka na akademické půdě“, ale „nedostali to, co si sjednali“. Hodiny ovlivnily také protestní akce v letech 2017 až 2022, kdy bylo v důsledku stávek „odepsáno“ celkem 47 vyučovacích dnů, uvedla Boaseová.
„Chtějí spravedlnost,“ řekla Boaseová. „Přicházejí k soudu, aby se domohli rozdílu mezi do očí bijícími částkami, které zaplatili, a skutečnou hodnotou služeb, které UCL poskytla,“ dodala.
Právníci UCL tvrdí, že mezi „tržní hodnotou“ prezenční a on-line výuky není žádný rozdíl. UCL žádá vrchní soud, aby žaloby odložil, aby studenti mohli projít jejím interním procesem stížností.