Dávka na bydlení láme rekordy. Bere ji 311 tisíc domácností, za půl roku stála 11 miliard
PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ
Populární příspěvek na bydlení si připsal během krátké doby nový rekord, když ho v červnu pobíralo přes 311 tisíc domácností. Za první pololetí tak poprvé vyšla dávka státní rozpočet na více než 11 miliard korun, meziročně o 1,4 miliardy více. Jen za červen zamířilo k uživatelům dávky přes 2 miliardy korun. Příspěvek na bydlení se od října stane součástí nové „superdávky“, uživatelé si ho však mohou v přechodném období nechat ve stávající výši vyplácet i v dalších měsících. Do konce července si mohou požádat i o jeho navýšení.
Jak ukazují nejnovější čísla ministerstva práce, příspěvek na bydlení pokořil nový rekord. S blížící se změnou příspěvku na bydlení v současné podobě se o něj hlásí stále větší množství lidí. Během začátku roku došlo několikrát k překonání dosavadních rekordů, v březnu příspěvek poprvé překročil hranici 300 tisíc domácností, v červnu už se dostal nad 310 tisíc.
Celkem tak v červnu pobíralo příspěvek 311,9 tisíc domácností, tedy meziročně o 30 tisíc více. Příspěvek tak vyšel v červnu státní rozpočet na 2 miliardy korun, o 300 milionů více než v minulém roce a od počátku roku už dosáhly výdaje částky 11,2 miliardy korun. Před rokem stát na dávku během prvního pololetí vydal 9,8 miliardy.
Na nájem daňoví poplatníci přispívají i lidem, kterým se kupříkladu nechce stěhovat do menšího či žít ve spolubydlení, ukazují to i některé případy, které dříve popsal deník Echo24. To se má změnit právě s revizí dávek a příchodem tzv. „superdávky“. Na vysoký příspěvek by už neměli dosáhnout ekonomicky aktivní lidé, kteří pobírají i přes čtyřicet tisíc čistého měsíčně. Kritici však varovali před tím, že nynější reforma dávek zároveň může výrazně poškodit ty, kteří skutečně pomoc potřebují, jako například část samoživitelek žijících s menšími dětmi.
K získání příspěvku dokládají lidé své příjmy a náklady, k přepočtům může docházet vždy za čtvrtletí. Vzhledem k říjnovému přechodu k superdávce tak zůstává červenec posledním měsícem, kdy lze požádat o přepočet. V případě, že uživatelům dávky vzrostly náklady či se snížily příjmy, tak mohou ještě zažádat o zvýšení příspěvku. A ten jim v této výši už bez otázek zůstane i pro zbytek roku. Pokud navíc požádají na podzim o novou superdávku, stát jim garantuje stejnou výši příspěvku až do března příštího roku, tedy poslední příspěvek jim dorazí v dubnu.
K využití šance na zvýšení příspěvku vyzval nedávno i ombudsman Stanislav Křeček. „Chtěl bych upozornit lidi, kteří pobírají příspěvek na bydlení, aby do konce července nahlásili úřadu práce změnu finanční situace, pokud u nich skutečně během posledních tří měsíců nastala. Je to naposledy, kdy jim bude možné dávku navýšit. Nemusí kvůli tomu ani chodit na úřad. Veškerou dokumentaci mohou doložit z pohodlí domova online přes aplikaci Jenda,“ uvedl ombudsman v tiskové zprávě. Pokud si nynější uživatelé dávky o přepočet nepožádají, dávka bude automaticky dál vyplácena podle výše vyměřené už za první čtvrtletí letošního roku, informuje na webu také Úřad práce.
Z dávky, která měla původně „zahojit“ rekordní nárůsty cen energií, se stala pro řadu lidí poměrně běžná a společensky přijatelná záležitost. Za růstem počtu příjemců je přitom i vládní rozhodnutí navýšit příspěvky a dopřát je většímu okruhu lidí. Vláda pak v době růstu cen energií vyzývala lidi k pobírání dávek, na které mají nárok, v rámci tzv. „deštníku proti drahotě“. Výdaje na příspěvek na bydlení se loni meziročně zvedly o 14 procent a dosáhly poprvé 20 miliard korun. Proti roku 2022 byly pak vyšší téměř 2,4násobně.
I po reformě dávek má zůstat u příspěvku na bydlení v platnosti limit 30 procent výdajů na bydlení. Nyní se ale mají náklady na bydlení stát jen jednou složkou složitého výpočtu společné dávky, která bude posuzovat i další složky jako například majetek domácnosti. V samotné složce bydlení však dojde v tomto ohledu k přitvrzení. Jednak dojde k rozlišení domácností na ty „zranitelné“ a „běžné“. Jako zranitelnou si lze představit domácnost důchodců či matky samoživitelky.
V praxi to znamená, že se podpora bude lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Jednak dojde k úpravě zmiňovaných normativů. Snížit se tak mají uznatelné náklady a se stoupajícími příjmy i spoluúčast na jejich placení. Zpřísnit se mají pravidla také pro OSVČ s vyššími příjmy, které jsou v režimu paušální daně. Pro ty, kteří spadnou do kategorie „běžné“ domácnosti tak má změna znamenat i velmi výrazný úbytek podpory právě za složku bydlení, pro „zranitelné“ naopak zvýšení.