EU se chce zbavit F-plynů. Může ji to udělat nezávislejší na Číně
GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ
Snaha zákonodárců EU o postupné zbavování se fluorovaných plynů může zbavit evropský trh s tepelnými čerpadly dovozu z Číny, píše server Euractiv. Fluorované plyny mají mnohostranné použití v lednicích a klimatizačních zařízeních.
Fluorované plyny, také zvané F-plyny, slouží k ochlazování jídla nebo oteplování domácností. Na rozdíl od podobných freonů F-plyny nepoškozují ozonovou vrstvu. F-plyny jsou však plyny s velmi silným skleníkovým efektem s ještě vyšším potenciálem oteplování než oxid uhličitý (CO2). Významně tak přispívají ke změně klimatu.
Objem jejich použití v EU stabilně klesá od roku 2015, ale vědci vyzývají ještě k razantnějšímu poklesu. Pochopitelně se ozývají i hlasy proti zrušení f-plynů, hlavně od odvětví, která na ně spoléhají. Těmi jsou i tepelná čerpadla, která sice dokážou ochlazovat nebo vyhřívat domovy bez využití fosilních paliv, ale kvůli používání f-plynů jsou ve poměrně neekologická.
Díky zákazu EU by se však mohla snížit závislost na Číně, která z velké části ovládá produkci fluoritu, nutného k výrobě těchto plynů.
Rychlý pokrok v oblasti omezování f-plynů také umožnil Evropě upevnit své celosvětové prvenství ve výrobě roztoků na přírodní bázi. Díky zákazům f-plynů s vysokým potenciálem globálního oteplování (HFC), které byly zavedeny v prvním nařízení o f-plynech, jsou přírodní alternativy (jako CO2 a HC) hlavními chladivy používanými v komerčním sektoru, například v supermarketech, v celé EU.
Proti tomuto legislativnímu kroku se tehdy ohradili i někteří průmysloví hráči.
„Uprostřed celosvětové snahy o dosažení nulových emisí ekonomik a průmyslových odvětví musí EU upevnit své současné vedoucí postavení odvážnými politikami a špičkovými řešeními v oblasti klimatu,“ uvádí Euractiv.