Rusko se výměnou čele resortu obrany chystá na dlouhou válku, soudí americký institut
RUSKO A VÁLKA
Navržení dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády, ekonoma Andreje Belousova na post ministra obrany nasvědčuje tomu, že prezident Vladimir Putin podniká kroky k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro vleklou válku na Ukrajině a budoucí konfrontaci s NATO. Ve své poslední analýze k vývoji ruské invaze na Ukrajinu to napsal americký Institut pro výzkum války (ISW). Belousov v čele resortu obrany nahradí Sergeje Šojgua, který se stane šéfem prezidentovy bezpečnostní rady.
Kreml má v úmyslu pověřit Belousova integrací obranného průmyslu a odvětví napojených na ruský bezpečnostní aparát s širší domácí ekonomikou, uvádí ISW. Tak to vidí i několik různých zdrojů obeznámených s děním na špičce ruské moci. Putin si podle nich dělá velké starosti kvůli korupci a zpronevěře peněz v ruské armádě, konfliktům mezi armádou a zástupci zbrojního průmyslu a neefektivitě ministerstva obrany jako celku. Nejmenovaný vládní činitel opozičnímu ruskému serveru Važnyje istorii řekl, že Belousov v nové funkci bude pracovat na tom, aby ekonomiku orientoval na "speciální vojenskou operaci", jak Moskva nazývá válku na Ukrajině, a vytěžil technologické maximum z obranného průmyslu.
Podle ISW Belousovovy zkušenosti z různých ekonomických postů i jeho podíl na různých projektech pro inovace a vývoj dronů v rámci zbrojního průmyslu znamenají pro vedení aparátu ministerstva obrany dobrou zprávu. Resort pod Šojguovým vedením čelil obviněním z korupce na vysokých místech a byrokratické těžkopádnosti a byl neustále pod palbou kritiky ruských vojenských komentátorů. Belousov má pověst efektivního technokrata a podle dobře informovaných zdrojů má pozitivní vztahy s Putinem. Jeho důraz na technologické inovace a navýšení produkce ruských zbrojních firem, a to zejména dronů, bude pro ruské válečné úsilí mimořádně přínosný, protože Kreml v poslední době musel počítat s mezerami mezi výrobou dronů a skutečnou situací na bojišti, píše ISW. Loni v lednu Belousov oznámil, že Rusko dokončilo projekt pro bezpilotní systémy, v rámci kterého bylo vyčleněno 696 miliard rublů (174,7 miliardy korun) s cílem vyrobit jich do roku 2030 každý rok 32.000. "Putin má zřejmě v úmyslu využít Belousovovy zkušenosti z vlády, aby propojil federální ekonomickou politiku s agendou ministerstva obrany, a plně tak mobilizoval ruský obranný průmysl ve větším měřítku a na delší dobu a integroval ho s domácí hospodářskou politikou. Takto vzniknou podmínky pro komplexnější hospodářskou mobilizaci, což svědčí o tom, že Kreml pokračuje v přípravách na velkou válku na Ukrajině," píše ISW.
K přeložení Šojgua do čela bezpečnostní rady, nejvyššího prezidentova poradního orgánu, američtí analytici uvádějí, že odpovídá Putinově zvyklosti přesouvat klíčové činitele do okrajových rolí v rámci bezpečnostního aparátu místo toho, aby je jednoduše odvolal. Taková změna bude pro Šojgua méně ponižující, podotýká ISW.