Většina amerických republikánů je proti pomoci Ukrajině
ZDRŽENLIVÍ REPUBLIKÁNI
Američtí republikáni nejsou velkými příznivci podpory Ukrajiny, pouze 42 procent z nich souhlasí s poskytování zbraní a finanční podporou Ukrajiny. Pomoc zemi napadené Ruskem podporuje podle průzkumu celkově 59 procent Američanů. 73 procent dotázaných amerických občanů pak uvedlo, že by se USA i nadále měly snažit být globálním lídrem. Informuje například server The Hill.
S podporou Ukrajiny souhlasí většina Američanů. Nejmenší podporu má východoevropský stát u americký republikánů, největší zase u demokratů, 79 procent z nich souhlasí s materiální i vojenskou pomocí Ukrajině. Finanční pomoc a zasílání zbraní podporuje i 60 procent těch, kteří se označili za nezávislé.
Floridský republikánský guvernér Ron DeSantis tento týden prohlásil, že obrana Ukrajiny není životně důležitým národním zájmem Spojených států a válku označil za „územní spor Ukrajiny a Ruska“. Podobně se vyjádřil i bývalý republikánský prezident Donald Trump. Ten se domnívá, že podpora Kyjeva v boji proti vojskům ruského prezidenta Vladimira Putina je spíše ve strategickém zájmu Evropy než USA.
Trump opakovaně prohlásil, že kdyby byl prezidentem, Rusko by nikdy Ukrajinu nenapadlo. „Naším cílem na Ukrajině je pomoci Evropě a zajistit její bezpečnost, ale Evropa sama si nepomáhá. Spoléhá na to, že to za ni do značné míry udělají Spojené státy. To je vůči nám velmi nespravedlivé. Zejména proto, že Evropa nás využívá v obchodu a v dalších věcech,“ dodal exprezident.
S tvrzením, že je podpora Ukrajiny ve strategickém národním zájmu USA, nesouhlasí ani floridský guvernér DeSantis. „Spojené státy mají mnoho životně důležitých národních zájmů – ochranu našich hranic, připravenost naší armády, energetickou bezpečnost a nezávislost, vyvažování ekonomické, kulturní a vojenské moci čínské komunistické strany. Další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem jedním z nich není,“ prohlásil.
Administrativa demokratického prezidenta Joea Bidena podle DeSantise dala Ukrajině „bianko šek“ pokud jde o financování konfliktu tak dlouho, jak bude třeba, aniž by přitom jasně definovala cíle a stanovila odpovědnost. To podle guvernéra odpoutává pozornost od nejnaléhavějších problémů USA. DeSantis se domnívá, že „mír by měl být objektivní“, a je proti tomu, aby Spojené státy na obranu před ruskými invazními vojsky poskytly Ukrajině stíhačky F-16 a rakety dlouhého doletu.
Průzkum, který se zaměřoval i na 20. výročí invaze Spojených států do Iráku, také zjistil, že podle 54 procent Američanů zaměření na národní obranu a vnitřní bezpečnost učinilo Spojené státy za posledních 20 let bezpečnější. S tímto prohlášením souhlasilo 65 procent republikánů a 51 procent demokratů. 73 procent Američanů uvedlo, že USA by se měly nadále „snažit být globálním lídrem“.
Průzkum Axios/Ipsos Two Americas se uskutečnil mezi 10. a 13. březnem mezi 1018 dospělými Američany.