Kdo je ve skutečnosti blázen? Slavný film Miloše Formana slaví 50 let
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Mezi nejvýznamnější události letošního filmového festivalu v Karlových Varech patří uvedení restaurované verze snímku Přelet nad kukaččím hnízdem, při té příležitosti do Varů přijede jeho producent a známý herec Michael Douglas. Pro české publikum mají 50. výročí i obnovená premiéra tohoto snímku zvláštní váhu, Přelet nad kukaččím hnízdem tu je vnímaný jako něco víc než „jen“ jedno z velmi významných děl filmové historie. Je to taky „náš“ film, píše Ondřej Štindl v novém vydání Týdeníku Echo. Tématu se v čísle věnuje i Veronika Bednářová a v editorialu Dalibor Balšínek.
Ať žije nahý král! Autocenzura mezi volbou a obranou. Vnitřní umlčení – autocenzura – bývá zarážka, díky níž se člověk vědomě rozhodne nějaké myšlenkové pochody dále nesledovat. Neříct vše občas svědčí o moudrosti i zdrženlivosti. Kdo nutkavě poukazuje na nedostatky, navíc snadno sklouzne k tupé kritičnosti, která mu zastře podstatu. Mlčení proto může být i formou pravdivosti. Jinými slovy: velkorysost spojená se záměrnou, vycvičenou slepotou je snad tím, co nás činí dospělými. Více v eseji Terezy Matějčkové.
Vyšší daně, víc zbraní. Jak seriózně jsou podloženy závazky masivního zbrojení? Minulou středu se v Haagu hlavy členských zemí Severoatlantické aliance dohodly na zdvojnásobení výdajů na obranu. Každá z 32 členských zemí by do sedmi let měla na obranu vydávat pět procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Na rozdíl od zpěčujícího se Španělska a ovšem i Slovenska byla Česká republika pro všemi deseti. Ale málokdo z vládní koalice zatím prozradil, z čeho by se ty obří výdaje měly zaplatit, respektive kompenzovat. V Echo Salonu o tom diskutovali poslanec a ekonomický expert TOP 09 Miloš Nový, poslanec ANO Patrik Nacher a sociolog a ředitel agentury PAQ Research Daniel Prokop. Debatu vedl Daniel Kaiser.
„Nikdo tady není zklamaný.“ O důsledcích útoku na Írán. Dvanáctidenní válka mezi Izraelem a Íránem, ke které se na poslední chvíli přidaly i Spojené státy, skončila. Je nepochybné, že větší šrámy utrpěl Írán. Nyní nastává vyhodnocení následků. Splnila izraelská operace svůj cíl zničit, či alespoň značně poškodit íránský jaderný program? A jaké budou geopolitické dopady? Píše o tom Ondřej Šmigol.
Těžce zkoušený Ferdinand Dobrotivý. Jaký byl poslední korunovaný český král. V letošním roce, předposlední červnové odpoledne, uplynulo 150 let od okamžiku, kdy na Pražském hradě zemřel Ferdinand V. V historii naší země se sotva najde panovník, který by byl více podceňován, zpochybňován, karikován a vysmíván než právě Ferdinand V. A to z důvodů, které sám nemohl nikterak ovlivnit. Letošní výročí se může stát vhodnou příležitostí zbavit jeho jméno znevažující přítěže nespravedlivého, zkreslujícího a zjednodušeného hodnocení, píše Jindřich Forejt.
Padnu v lese, přijdou srnky, stanu se pařezem. Spisovatel Miloš Doležal pro Echo. Každý kraj by měl mít svého básníka, kronikáře a poutníka. Zcela jistě ho má Vysočina, jejíž nejnovější literární dějiny jsou spjaty s Milošem Doležalem, který přitom není žádný regionální autor, ale jedna z nejčtenějších a nejrespektovanějších osobností celé české literatury. Jeho dokumentární knihy vznikají vedle poezie, poezie vedle dokumentárních knih. Miloš je spontánní a zemitý vypravěč, odkrývač zasutých vrstev a neúnavný pátrač. A také člověk s horoucím srdcem a hurónským smíchem. Vždy když ho potkám, mám pocit, jako bych se ocitl u zvonů, které právě začaly bít, píše Jiří Peňás.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.