Formanova a Keseyho „problematická“ klasika. Přelet nad kukaččím hnízdem po 50 letech
FESTIVAL KARLOVY VARY
Mezi nejvýznamnější – alespoň ze společenského hlediska – události letošního filmového festivalu v Karlových Varech patří uvedení restaurované verze snímku Přelet nad kukaččím hnízdem, při té příležitosti do Varů přijede jeho producent a známý herec Michael Douglas. Pro české publikum mají 50. výročí i obnovená premiéra tohoto snímku zvláštní váhu, Přelet nad kukaččím hnízdem tu je vnímaný jako něco víc než „jen“ jedno z velmi významných děl filmové historie. Je to taky „náš“ film.
Nejenom proto, že ho natočil krajan – Miloš Forman, navíc v době, kdy zdejší kultura (alespoň ta oficiální) byla po sovětské invazi umrtvená. Přelet nad kukaččím hnízdem byl už v době uvedení mimořádně úspěšný film, dodnes je to jeden z pouhých tří snímků, které kdy získaly Oscary ve všech pěti hlavních kategoriích – nejlepší film, režie, (adaptovaný) scénář, herec a herečka.
Češi v jeho úspěchu mohli vidět potvrzení svých představ, čeho všeho mohli zdejší lidé dosáhnout, kdyby k nim dějiny nebyly tak nepřejícné. Film je sice adaptací známého amerického románu, Miloš Forman ale často říkal, že se v něm pokusil reflektovat svou zkušenost života v komunistickém Československu. Tuzemský divák takové poučení ani nepotřeboval, aby v příběhu z amerického blázince našel sebe.
Vidět Přelet nad kukaččím hnízdem po padesáti letech může být ale taky překvapivá zkušenost. Dílo, v němž v době jeho uvedení viděli autoři, publikum i svět filmu především vášnivou obhajobu svobody proti autoritářské a manipulativní moci, by dnes kulturní establishment i část publika shledaly – oblíbeným termínem řečeno – „problematickým“, možná dokonce „hluboce problematickým“, striktní hodnotitel by ho pak pravděpodobně vyhodnotil rovnou jako nepřijatelný.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.