Hokejisté povzbudili národ. Zákulisí vyjednávání o Dukovanech. Jak nové zelené daně EU zdraží život
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Čeští hokejisté jsou mistry světa. Pražský a ostravský šampionát skončil a s ním i dočasné zahlazení sporů mezi různými částmi české společnosti. „Kdy vlastně u nás hokej dostal národní přesah? Nejspíš na počátku padesátých let minulého století, když českoslovenští komunisté nechali zatknout většinu národního týmu tehdejších mistrům světa,“ píše Bohumil Pečinka v novém vydání Týdeníku Echo. Kromě pojednání o metafyzice hokeje přinášíme i kolekci nejlepších záběrů našich fotografů Michala Čížka a Tomáše Nováka.
O čem se nemluví: nové zelené daně EU lidem dost prodraží život. Minulý týden zarezonovala zpráva týkající se brzkého výrazného zdražení benzinu, nafty a topení. A to kvůli novým zeleným daním EU, respektive kvůli tolik známým emisním povolenkám. Je docela překvapivé, jaký údiv ta zpráva vyvolala, protože ve výsledku jen jednoduše podává to, co sama Česká republika odsouhlasila už v době našeho evropského předsednictví. Jenže nikdo z vládních představitelů to občanům tehdy srozumitelně, a především na rovinu neřekl. A neděje se to ani teď. Více v textu Markéty Malé.
Nový reaktor v Dukovanech: průšvih, nebo skvělý úspěch? Uběhl měsíc od chvíle, co Evropská komise rozhodla, za jakých podmínek může Česká republika postavit pátý reaktor v Dukovanech. Podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla jsou podmínky nastavené Komisí velmi nevýhodné. Kritici Mílova ražení v kostce říkají: Komise z ideologických důvodů chce, aby elektřina z jádra byla dražší než OZE, tedy tzv. obnovitelné zdroje energie. Svou úvahu opírají o několik míst z tiskové zprávy Evropské komise. Co tato notifikace přinese domácím spotřebitelům a průmyslu? Do Echa přišli diskutovat Tomáš Ehler, který za ministerstvo průmyslu a obchodu vedl jednání s komisí, Petr Závodský, generální ředitel dceřiné společnosti ČEZu Elektrárna Dukovany II. a konečně Jiří Marek, kdysi předseda dozorčí rady ČEZ a dnes předseda spolku Jaderní veteráni. Salon vedl Daniel Kaiser.
Nuda v Íránu. Co změní smrt prezidenta Raísího. írán. Je tohle Sarajevo 1914? Dojde v Íránu k zásadní změně? To byly otázky, které kolovaly po sociálních sítích, když se objevila zpráva, že íránský prezident Ebráhím Raísí zahynul při pádu vrtulníku. Odpovědi jsou Ne a Nejspíš ne, a pokud ano, tak jenom k horšímu. Více v textu Ondřeje Šmigola.
Ještě se umím překvapit, říká nestor české fotografie Vladimír Birgus. Fotograf, historik fotografie a zakladatel Institutu tvůrčí fotografie, která je úspěšná po celé střední Evropě, Vladimír Birgus, oslavil sedmdesátiny. Byla to příležitost se sejít a pohovořit o jeho životě, ale protože o věku mluvit nechce, zato vášnivě mluví o své práci, věnovali jsme se třeba jeho dvěma výstavám, které v Praze souběžně měl a které si k narozeninám nadělil. Ale samozřejmě také mnohým jiným tématům. Některá budou pro čtenáře překvapivá. Rozhovor vedl Lukáš Novosad.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.