Slovensko a Polsko jsou připraveny dodat své MiG-29 Ukrajině
STÍHAČKY PRO UKRAJINU
Polsko by souhlasilo se společným postupem se Slovenskem při předání přebytečných stíhaček MiG-29 Ukrajině, která čelí vojenské invazi Ruska. Na sociální síti to napsal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Bratislava už vyjádřila ochotu odevzdat nevyužívané migy Ukrajině, polský prezident Andrzej Duda dříve řekl, že před dodáním polských stíhaček by se na takovém postupu nejprve museli shodnout spojenci.
„Na jednání ministrů obrany členských státu EU ve středu ve Švédsku mi potvrdil polský kolega, že jeho země by souhlasila se společným postupem Slovenska a Polska při odevzdání přebytečných MiGů-29 obou zemí Ukrajině. Myslím, že je čas na rozhodnutí,“ uvedl Naď.
Polský prezident Duda ve středu televizi CNN při návštěvě Spojených arabských emirátů řekl, že Polsko je připravené poskytnout Ukrajině své stíhačky MiG-29. Dodal, že dodání by se mohlo realizovat v rámci mezinárodní koalice, aniž by to blíže specifikoval. „Zbytek MiGů-29, které máme v Polsku a slouží v polském letectvu, jsme připraveni dodat (Ukrajině poz. red.) a jsem si jistý, že Ukrajina bude připravena je okamžitě využít,“ uvedl v rozhovoru Duda.
Poland is ready to transfer all its MiG-29 fighters to Ukraine. "The rest of the MiG-29s that we have in Poland & that are now serving in our Air Force -we are ready to deliver these planes, & I am sure that Ukraine will be ready to use them immediately," - @AndrzejDuda said. pic.twitter.com/lRvoQZOtfA
— Sviat Hnizdovskyi (@s_hnizdovskyi) March 9, 2023
Ve čtvrtek šéf polské prezidentské kanceláře Pawel Szrot řekl, že počet stíhaček by byl menší než 14 tanků Leopard 2, které Polsko slíbilo Ukrajině. „Určitě to nebude odpovídat počtu leopardů a určitě to bude v rámci širší mezinárodní koalice,“ řekl dnes Szrot. Polsko podle internetové databáze Flight Global má v současnosti v provozu 23 MiGů-29.
Slovensko loni předčasně přestalo používat 11 MiGů a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Ukrajina má zkušenosti s provozem těchto stíhaček sovětské konstrukce.
Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří vystupují proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, opakovaně tvrdili, že dosluhující slovenská vláda po svém prosincovém pádu nemá pravomoc rozhodnout o předání stíhaček. Podle Fica tato záležitost patří k zásadním otázkám zahraniční politiky země, o kterých kabinet premiéra Hegera z ústavy jednat už nemůže. Fico také řekl, že jeho strana ve sněmovně nepodpoří případný návrh na změnu ústavy v této věci.
Podle Nadě na Ukrajině umírají lidé, lze jim pomoci a na slovenské politikaření není prostor.