Milion chvilek zval na protesty před ČT proti ukončení pořadu 168 hodin. Přišlo ale jen pár desítek lidí
PROTESTY KVŮLI ZRUŠENÍ 168 HODIN
Nižší desítky lidí se na Kavčích horách v Praze sešly k protestu kvůli ukončení pořadu 168 hodin, o kterém dnes mimořádně jednala Rada České televize (ČT). Původně přitom organizátoři očekávali, že dorazí kolem 200 demonstrantů. Akci uspořádalo občanské hnutí Milion chvilek před hlavní budovou veřejnoprávní televize s heslem Českou televizi hlídáme, publicistiku nedáme! Pořad byl podle nich kritickou publicistikou, skončil prý za podezřelých okolností a zatím nemá alternativu. O zastavení vysílání pořadu 168 hodin v červenci rozhodli generální ředitel ČT Jan Souček a vedení divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu.
"Happening jsme uspořádali, protože máme obavy o nezávislou kritickou publicistiku České televize. Občané tak měli příležitost projevit svůj názor k situaci. Vedení veřejnoprávního média by mělo vytvářet hradbu, aby novináři mohli dělat svoji práci svobodně a nezávisle. Zároveň je to apel na politiky, aby opravdu splnili svůj předvolební a programový slib o kvalitě a transparentnosti a péči o veřejnoprávní média," řekla novinářům předsedkyně hnutí Mariana Novotná Nachtigallová. Na setkání zaznělo také prohlášení bývalého ředitele slovenské RTVS Ľuboše Machaje, který z pracovních důvodů osobní účast odřekl.
Jak uvedl pro zpravodajský server PrahaIN jeden z policistů na místě, spolek na magistrátu hlásil, že by mělo dorazit kolem 200 účastníků. Nakonec jich ale dorazily jen nižší desítky. Podle serveru právě i "kvůli nízkému počtu účastníků vládla na místě spíše komorní než „bojovná“ atmosféra, což souviselo i se složením lidí, mnozí z nich byli starší“.
Souček jako důvody ukončení pořadu, které už dříve oznámil radě, uvedl opakované porušování závazných pravidel při zpracování reportáží a nepřijatelný způsob konverzace moderátorky pořadu Nory Fridrichové s bývalým zaměstnancem ČT Markem Wollnerem. Fridrichová tyto důvody odmítla a označila je za fráze.
O svolání mimořádného jednání Rady ČT k ukončení pořadu 168 hodin požádalo předsedu Karla Nováka osm z 18 radních. Novotná Nachtigallová uvedla, že zástupci Milionu chvilek původně na jednání rady nedostali místo. "Nejprve nám bylo na recepci řečeno, že je vyloučená veřejnost. To jsme se ale nenechali odbýt, protože podle jednacího řádu Rady ČT jsou jednání veřejná, pokud rada nevydá usnesení, že je tomu jinak v konkrétním případě. Poté mi ale od tajemnice rady bylo sděleno, že již není místo," uvedla předsedkyně hnutí. Chvíli po začátku jednání však hnutí na sociální síti X napsalo, že nakonec několik míst na zasedání dostalo. Podle zástupců hnutí i zpravodaje ČTK některý z radních upozornil, že na jednání rady jsou volné židle.
Hnutí Milion chvilek minulý týden poslalo generálnímu řediteli ČT otevřený dopis. Ptalo se v něm na okolnosti zrušení pořadu 168 hodin a vzneslo dotaz, jaký formát jej v žánru kritické publicistiky na obrazovkách nahradí. Souček reagoval tím, že na síti X zveřejnil podrobný popis důvodů k ukončení pořadu, který dřív předal Radě ČT.
Pořad 168 hodin ČT vysílala od roku 2006. Za dobu své existence odvysílal na 3500 reportáží, mnohdy novinářsky sporných. V minulém roce měl pořad průměrnou sledovanost 533.000 diváků a díval se na něj zhruba každý šestý Čech se zapnutou televizí.