„Přichází nová generace, která nerozumí Evropě,“ říká bývalý americký diplomat

ROZHOVOR

„Přichází nová generace, která nerozumí Evropě,“ říká bývalý americký diplomat
"Nepřeháněl bych to, ale dochází k zajímavé generační změně (...). Dochází k postupnému oslabovaní amerického chápání a porozumění Evropě. Není tu už automatický předpoklad, že se postupuje společně s Evropany," říká Cameron Munter. Foto: Michal Čížek
1
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Cla, evropská bezpečnost, válka na Ukrajině, energetika, to jsou témata, jež se dotýkají starého kontinentu a ovlivní návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Co tedy lze od Trumpa v Evropě očekávat? A jak by se k tomu Evropané měli postavit? Po několika letech jsme se proto znovu sešli s americkým expertem na zahraniční politiku z Atlantic Council a bývalým diplomatem sídlícím v Praze Cameronem Munterem.

Jak druhé prezidentské období Donalda Trumpa ovlivní vztahy mezi Evropou a Spojenými státy americkými?

Mnoha způsoby, ale ty nejzřejmější jsou v ekonomii a bezpečnosti. V ekonomii, na což jsou lidé v České republice méně zaměřeni, ale v západní Evropě velmi, nevidí Trump Evropu jako partnera. Byl jsem třicet let diplomatem a vždycky jsme vnímali Evropu jako partnera, spojence, přítele. On to tak nevidí. Považuje ji za konkurenta. A pokud uvidí, že konkurent je slabší, tak na něj bude tlačit. Nejzřejmější je to v otázce cel, která má velmi rád. Nevím, jestli cla budou cílená, nebo všeobecná, ale může to mít velký vliv i tady. Pokud například půjde po německém autoprůmyslu, tak to bude mít velký dopad i v Česku, na Slovensku a v Rakousku. Pokud budou víc cílená, tak se může zaměřit na Západoevropany. Demokraté mají tendenci myslet konceptuálně. Rádi přemýšlejí o Bruselu, Evropě, výborech a vytváření seznamů. Proto vidí problémy souhrnně. Republikáni tyto volby vyhráli, jelikož mluví o specifikách, takže se dívají na specifická místa. Maďarsko, Srbsko i Polsko. Budou zkoumat, jestli jsou tam příležitosti, jak je odloupnout od centra. Trump není přítelem Evropské unie. Takže pokud si bude myslet, že může jednat s Poláky nebo Maďary, tak se do toho pustí. Nebude se snažit o dohodu s Bruselem. Tudíž je to první téma, ekonomie, kde půjde hlavně o cla, ale může jít i o další věci, například digitální regulace.

A bezpečnost?

Tam hlavní otázkou bude samozřejmě Ukrajina. Zatímco ohledně ekonomie to vidím velmi černě, ohledně Ukrajiny jsem o něco optimističtější. I když si nejsem jist, jestli to čtu správně. Trump chce dohodu, nejsem si ale jist, že ji chce Putin. Putin chce vítězství. Trump chce dohodu a je ochotný zaprodat Ukrajinu, ale nechce vypadat slabě. Nechce, aby to vypadalo, že neuspěl stejně jako Joe Biden v Afghánistánu. To nechce.

Jaké otázky dále zazněly:
Co se týče Ukrajiny, jak máme číst Trumpovy nominace do zahraničněpolitického týmu?
Jakou roli bude hrát Viktor Orbán?
Může v jednání s Trumpem pomoci osobní přístup, využití rodinných vazeb? Například to, že jeho první manželka pocházela z Československa a jejich syn Donald junior údajně mluví dobře česky?
Nakolik vážně hrozí, že by se Trumpova Amerika mohla stáhnout z NATO?

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články