Nová petice jako protipól té minulé. Petenti tentokrát chválí odvážný postoj české vlády k Izraeli
PODĚKOVÁNÍ VLÁDĚ
Necelý týden poté, co osobnosti jako spisovatel Jáchym Topol nebo duchovní Tomáš Halík podepsali petici, podle níž je postoj české vlády nepřijatelný a odporující principům mezinárodního práva, vznikla petice nová, která zastává opačný názor. Lidé jejím prostřednictvím vzkazují vděčnost české vládě za "pevnou podporu Státu Izrael". Petici podepsal a na sociálních sítích sdílel například Michal Klíma, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu.
"Chceme touto cestou vyjádřit vděčnost vládě České republiky za pevnou podporu Státu Izrael, kterou projevuje v době válečného konfliktu rozpoutaného teroristickou organizací Hamás 7. října loňského roku. Vážíme si odvážného a principiálního politického postoje naší vlády, který je v této záležitosti ojedinělý a o to cennější," stojí v úvodu petice s názvem "Dopis Vládě ČR: Podpora vládní politiky vůči Izraeli", jejímiž autory jsou psychoanalytik Martin Mahler, skupinová analytička Helena Klímová a psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová.
Autoři petice uvádí, že sdílí utrpení palestinských civilistů a přejí jim brzký návrat míru. "Za skutečné viníky ale považujeme členy Hamásu, kteří současný válečný konflikt důkladně naplánovali a provádějí ho s cílevědomou brutalitou a bezohledností vůči Izraelcům, ale i vůči vlastnímu obyvatelstvu," stojí v petičním textu. Autoři také uvádí, že je zřejmé, že Hamás "cíleně prohlubuje humanitární katastrofu v Gaze, prodlužuje válečnou konfrontaci s Izraelem a záměrně vystavuje palestinské civilisty dalšímu násilí a ztrátám".
Podle autorů petice Hamás také oddaluje propuštění rukojmích i proto, aby se pokoušel provokovat napětí uvnitř izraelské společnosti. "Izrael nemá v současnosti jinou volbu než vojensky bránit samotnou existenci svého státu, současnou i budoucí. Osvobození rukojmích se může stát prvním reálným krokem k ukončení války: za osvobození rukojmích se staví tato petice," stojí v závěru petice, kterou podepsali například předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma nebo předsedkyně České unie židovské mládeže Emma Günsberger, která se v minulosti pro deník Echo24 podělila o zkušenosti s antisemitismem. Ale také například písničkář Vladimír Merta, spisovatelka Tereza Boučková, nebo spisovatel Ivan Klíma.
"Opačná" petice
V minulém týdnu zveřejnili "lidé dlouhodobě se angažující v podpoře lidských práv" petici, o které by se dalo říci, že je přesným opakem této. Otevřený dopis nesoucí název "Výzva ke změně postoje české vlády ke krizi na Blízkém východě" totiž vyjadřoval nesouhlas s reakcí české politické reprezentace. Petice totiž kritizovala vládu Petra Fialy za její podporu Izraeli bez ohledu na humanitární katastrofu. Petenti se obraceli na prezidenta Petra Pavla a zahraniční výbory Senátu a Poslanecké sněmovny s požadavkem na přehodnocení politiky vůči Izraeli.
Tuto petici z minulého týdne podepsali například spisovatelka Radka Denemarková, duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík, biskup Václav Malý, spisovatelka Petra Hůlová, filozof Jan Bierhanzl, historik a publicista Petr Placák, spisovatel a ředitel Knihovny Václava Havla Jáchym Topol, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, překladatelka a básnířka Markéta Hrbková, bývalá velvyslankyně v Izraeli Dáša van der Horstová či divadelní režisér a překladatel David Zelinka.