Pro vládní strany jsou eurovolby neúspěch. Minule měly 47 % hlasů, teď jen 37 %

EUROVOLBY 2024

Pro vládní strany jsou eurovolby neúspěch. Minule měly 47 % hlasů, teď jen 37 %ROZHOVOR
Eurovolby v Česku rozhodli silní lídři a krátká kampaň, říká analytik a ředitel agentury STEM Martin Buchtík. Foto: Michal Čížek
2
Domov
Jan Křovák
Sdílet:

Vládní strany u voleb neuspěly, vítězem eurovoleb je hnutí ANO. Úspěšné mimosněmovni koalice těžily ze silných lídrů a krátké kampaně. V rozhovoru pro Echo24 to říká ředitel agentury STEM a analytik Martin Buchtík. Oproti minulosti neplatilo, že přišli k volbám ve většině především proevropsky smýšlející voliči, dodal Buchtík s tím, že sice šlo o nejvyšší účast v historii, ale stále šlo o účast tristní.

Jaká témata podle vás rozhodla eurovolby?

Jedno z důležitých témat byla jednoznačně ruská agrese na Ukrajinu. I když zůstalo trochu v pozadí, šlo o jeden ze základních principů, podle kterých se voliči rozhodovali. Takové první třídění. Co se dostalo do popředí – byť hodně koncentrované díky osobě Filipa Turka – je soubor politických opatření, který má pracovat se změnami klimatu, tedy Green Deal. Přísaha a Motoristé jsou stranou jednoho tématu, což neříkám nijak pejorativně, protože je v tom určitá jednoduchost a srozumitelnost pro voliče a postavili to právě na tomhle. Pro voliče s horší socioekonomickou situací to bylo i téma ekonomických otřesů a kvality života.

Čím lze vysvětlit úspěch mimosněmovních subjektů? Zmínil jste Přísahu s Motoristy, uspěla ale i koalice Stačilo!…

V tomto ohledu je to jednoznačné: Tyto koalice postavily silného lídra a měly krátkou kampaň. Tato kombinace jim vynesla tak výraznou podporu.

A co vládní strany? Lze jejich výsledek označit za neúspěch?

Určitě se to dá označit za neúspěch. Před pěti lety sice byly strany nynější vládní koalice jinak poskládané, ale získaly tehdy 47 procent hlasů, teď je to 37 procent. Když se koukneme v absolutních číslech, tak je to pro tyto strany asi 1,2 milionu hlasů. Přestože se výrazně zvedla volební účast, tak to číslo zůstalo konstantní. My máme nicméně často v České republice pocit, že jsme takový pupek světa, kde jsou všechno události specifické. Ale máme vládní strany ve třetím roce vládnutí, po dlouhé ekonomické krizi s vysokou inflací… Neznám moc případů, v nichž by za takovéto situace výrazně vlády bodovaly, naopak ztráty jsou poměrně běžné.

A co se podle vás stalo v případě Pirátů a Starostů? To jsou v podstatě dva jediné prounijní subjekty, které získali europoslance, zároveň jejich výsledek je za očekáváním.

Já si myslím, že klíčová v tomto ohledu nebyla konkrétní témata. Spíše si myslím, že to bylo o jednotlivých lídrech a o tom, že kampaň byla krátká. Piráti zároveň měli kampaň relativně neviditelnou a kampaň Starostů se hodně točila kolem hodnocení Danuše Nerudové. Takže si myslím, že jednotlivá témata neměla takovou důležitost.

Zmínil jste volební účast. Jakou sehrála roli? Vládním stranám se zjevně nedařilo mobilizovat, což může být v eurovolbách trochu překvapivé.

V minulosti jednoznačně a nezpochybnitelně chodili vždy volit častěji proevropští voliči, respektive proevropsky naladěná část populace. Tentokrát se to nestalo, což je novum. Myslím si, že to je i součástí toho, že voliči jsou nespokojení. Tyto volby jsou specifické i v tom, že zároveň nebojujete jen o to, jestli vám volič dá hlas, ale jestli vůbec k těm volbám přijde. Byla to sice nejvyšší účast na poměry evropských voleb, ale pořád je to účast tristní v porovnání třeba s volbami do sněmovny.

Lze podle vás něco z těchto výsledků usuzovat něco směrem k volbám do Poslanecké sněmovny v příštím roce?

Usuzovat z toho jistě něco lze, myslím si, že to všichni budou dělat. Jestli je někdo vítězem, tak je to jednoznačně hnutí ANO, které má všechny předpoklady k tomu, aby tento start proměnilo v silný výsledek u krajských voleb. A to až takový výsledek, že nebude možnost nebo ochota v krajích hnutí ANO obcházet, jako se to dělo před čtyřmi lety. Tehdy ANO celkem vyhrávalo, ale krajské koalice se sestavily často bez vítěze. To je jeden ohled.

Zároveň se otevírá nový pohled na politickou scénu, jestli náhodou právě Přísaha a Motoristé a nebo Stačilo! nebudou schopni oslovit voliče i v krajských volbách. A až na tomto základě bude možné usuzovat na výsledek voleb parlamentních. A to proto, že obě dvě tato uskupení měla silného lídra, respektive lídryni. A na tom to celé postavili, což ale nejde dělat neustále dokola v různých typech voleb. To bude výzva, před kterou tyto koalice budou stát.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články