Vláda chce levnou práci, místo aby tlačila na růst platů. Češi berou o třetinu méně, než by měli

ECHO PAVLA ŠTRUNCE

Vláda chce levnou práci, místo aby tlačila na růst platů. Češi berou o třetinu méně, než by měli
"Vláda dělá všech pro to, aby udržela levnou práci, ale Asii už nikdy konkurovat nebudeme. Když si stěžuji, že nemám zaměstnance, je to cenou práce, lidem se musí zvýšit mzdy," tvrdí Jana Maláčová Foto: Echo
1
Echo Pavla Štrunce
Echo24
Sdílet:

"Vláda dělá všech pro to, aby udržela levnou práci, ale Asii už nikdy konkurovat nebudeme. Když si stěžuji, že nemám zaměstnance, je to cenou práce, lidem se musí zvýšit mzdy," tvrdí Jana Maláčová poradkyně odborů a bývalá ministryně práce a sociálních věcí za sociální demokracii.

"Vláda musí tlačit na růst mezd včetně minimální mzdy. Česká ekonomika, když se podíváme na její výkon, když se podíváme na úroveň platů v Česku, a když to srovnáme s EU nebo OECD zeměmi, tak jsme 30 % pod tím, co bychom měli brát," dodává Maláčová a tvrdí, že odbory svou roli zvládají, ale nakonec rozhoduje vždy vláda.

Mluví i o odlivu zisků zahraničních firem z České republiky. Přestože zahraniční investice byly pro českou ekonomiku prospěšné, objem peněz, které z Česka odtékají, je podle ní neúměrně vysoký. V posledních letech se tento odliv zisků zvýšil o 50 %. Maláčová zdůraznila, že je nutné tento trend zvrátit, aby peníze vytvořené v Česku zůstávaly v zemi a podporovaly domácí ekonomiku.

Maláčová nesouhlasí se zvýšením věku odchodu do důchodu nad 65 let. Podle ní lidi nejsou schopni pracovat tak dlouho kvůli špatnému zdravotnímu stavu a náročným pracovním podmínkám. Tvrdí, že zvýšení věku by vedlo jen k vyšším nákladům na nemocenské dávky a zdravotní péči.

V rozhovoru mluví i o své politické kariéře v roli ministryně, tvrdí, že i přesto, že čelila kritice a dostala přezdívky jako "Venezuela" za svá rozhodnutí a názory, je přesvědčena, že její kroky byly správné a prospěšné pro českou společnost.

Zkrácenou verzi najdete zde.

Celý rozhovor si můžete přehrát zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články