Číňané zveřejnili podrobnosti k cestě na Měsíc, téměř zkopírovali Apollo
ČÍŇANÉ NA MĚSíÍCI
Čína poprvé odhalila podrobnosti o svých plánech přistát s lidskou posádkou na Měsíci do konce tohoto desetiletí. Pokud by byla mise úspěšná, stala by se Čína druhou zemí po Spojených státech, které se to podařilo. Mise v podstatě kopíruje program Apollo z doby před padesáti lety. Informuje o tom hongkongský list South China Morning Post.
Čína pro misi použije podobně jako program Apollo velitelský modul, který bude obíhat na oběžné dráze Měsíce, ze kterého se oddělí přistávací modul a ten se posléze vrátí zpět na oběžnou dráhu. Na rozdíl od Apolla však k Měsíci poletí dvě čínské rakety a oba moduly se poté spojí na oběžné dráze Měsíce. Podle Číňanů to umožní využít větší nákladový prostor. Stejně jako Američané před více než půl stoletím by posádku měli tvořit tři astronauté (tchajkonauté), z toho jeden by zůstal ve velitelském modulu na oběžné dráze a dva by pak přistáli na povrchu Měsíce.
Po provedení vědeckých výzkumů a odběru vzorků čínská posádka znovu nastoupí do přistávacího modulu, aby s ním vystoupala na oběžnou dráhu Měsíce, kde zakotví na mateřské velitelské kosmické lodí pro zpáteční cestu na Zemi.
Tento proces umožňuje maximální úsporu užitečného zatížení, protože větší velitelská a servisní vesmírná loď zůstává na oběžné dráze a potřebuje pouze nést palivo pro sestup a výstup lehkého lunárního modulu.
Podle Čang Chaj-liena, zástupce hlavního inženýra čínské vesmírné agentury China Manned Space Agency, vědci pro tuto misi vyvíjejí těžkou nosnou raketu Dlouhý pochod 10, novou generaci pilotovaných kosmických lodí, lunární přistávací modul a stejně jako Američané i měsíční vozítko pro tchajkonauty.