Arménie uznala Palestinu jako samostatný stát. Izrael si předvolal velvyslance
PALESTINA JAKO SAMOSTATNÝ STÁT
Arménie uznala Palestinu jako samostatný stát. V prohlášení to oznámilo ministerstvo zahraničí v Jerevanu. V uplynulých týdnech obdobný krok učinily i některé evropské země. Zatímco palestinská samospráva na okupovaném Západním břehu Jordánu arménský krok uvítala, Izrael jej odsoudil a předvolal si arménského velvyslance.
Arménská diplomacie uvedla, že jedině takzvaným dvoustátním řešením lze dosáhnout řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Uznání podle něj vyplývá také ze závazku Arménie vůči "mezinárodnímu právu, zásadám rovnosti, svrchovanosti a mírového soužití národů".
Palestinská autonomie, která má omezenou samosprávu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, arménský krok uvítala. "Toto uznání pozitivně přispívá k zachování dvoustátního řešení, které čelí soustavným překážkám, a podporuje bezpečnost, mír a stabilitu pro všechny zúčastněné strany," uvedla v prohlášení.
Izrael naopak uznání palestinského státu odmítá a v reakci na prohlášení Jerevanu izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že si předvolalo arménského velvyslance, aby jej "důrazně napomenulo".
Izrael nyní v Pásmu Gazy vede válku proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za teroristický útok z loňského 7. října, kdy ozbrojenci této skupiny a jejích spojenců v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí a dalších 253 unesli na palestinské území. Při odvetné izraelské ofenzivě od té doby bylo podle úřadů ovládaných Hamásem zabito přes 37.400 Palestinců.
Izrael se za války v roce 1967 zmocnil Západního břehu Jordánu, východní části Jeruzaléma a Pásma Gazy. Později anektoval východní Jeruzalém a následující izraelské vlády podporovaly stavbu židovských osad na palestinských územích. Podle mezinárodního práva zůstávají palestinská území okupována a izraelské osady ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu jsou považovány za nelegální. V roce 2005 se Izrael jednostranně stáhl z Pásma Gazy, nyní tam vede válku proti islamistickému hnutí Hamás, které tam od roku 2007 vládne a které USA a EU pokládají za teroristickou organizaci.
Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě. Poslední kolo izraelsko-palestinských mírových rozhovorů za zprostředkování USA před deseti lety skončilo bez úspěchu.
Nedávno Palestinu uznalo také Slovinsko, Španělsko, Irsko a Norsko, celkem ji jako samostatný stát uznává více než 140 zemí. Česká republika podle prohlášení ministerstva zahraničí poskytnutého dříve ČTK samostatný nezávislý palestinský stát neuznává. Uznání učinilo Československo v 80. letech minulého století v kroku, který byl podle české diplomacie poplatný tehdejší době.