Opozice v Abcházii obsadila vládní budovy. Prezident je ochotný rezignovat
NEPOKOJE V ABCHÁZII
Prezident gruzínského separatistického regionu Abcházie Aslan Bžanija vyjádřil ochotu rezignovat, pokud přívrženci opozice opustí obsazené vládní budovy, uvedla ruská agentura TASS a RIA Novosti. Demonstranti v pátek ovládli sídla parlamentu, vlády a prezidentské administrativy v abchazském hlavním městě Suchumi na protestu proti zákonu, který by Rusům umožnil nákup nemovitostí.
„Až opustí budovu parlamentu, napíšu rezignační dopis a v nových volbách uvidíme, jakou budou mít podporu,“ řekl Bžanija podle ruské státní agentury TASS při setkání s příznivci ve své rodné vsi Tamyš, kam se uchýlil před nepokoji. Ty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii. Opozice dohodu označuje za pokus Bžanijova režimu o vlastní obohacení; po obsazení komplexu vládních budov v Suchumi opoziční představitelé vystoupili s požadavkem na Bžanijovo odstoupení.
The night passed without major developments in #Abkhazia. President Aslan #Bzhaniya, who refused to resign despite expectations from the opposition and thousands of protesters, briefly disappeared from the public eye in the early hours but later resurfaced. He posted a video on… pic.twitter.com/rTmtW4PzHQ
— JAMnews (@JAMnewsCaucasus) November 16, 2024
In Russian-occupied Abkhazia, people storm parliament to protest the Russia-installed government’s law to sell their land and recourses to Russian oligarchs.
— yev (@YevYevhenii) November 15, 2024
Obviously it’s not on the news, and those claiming to care about the international working class are silent. pic.twitter.com/lmObcZJ1Aw
Dohoda podepsaná 30. října v Moskvě by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii, jejíž hory a pláže u Černého moře jsou pro ně oblíbenou turistickou destinací. Dohoda slibovala přednostní zacházení a osvobození od daní. Prodej rezidenčních nemovitostí cizincům byl v Abcházii zakázán v roce 1995, uvedla agentura AFP.
Protesters have stormed the regional parliament of Abkhazia (Georgia) to protest against a new investment deal with Russia that could lead to apartment complexes mushrooming in a region known for its natural beauty
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 16, 2024
They used a truck to take down the fence pic.twitter.com/JE9YzZK7Cx
The situation in Abkhazia is developing swiftly. The struggle between the current President Bzhania and the opposition demanding he relinquish power is intensifying. A lot of information appears that is hard to verify.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 16, 2024
▪️Russian media report that Bzhania fled Sukhumi for his… https://t.co/elin4QiZan pic.twitter.com/pRUkL7pPQT
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Rusko očekává, že situace v Abcházii bude vyřešena výhradně mírovými politickými prostředky. Již dříve ministerstvo zahraničí v Moskvě doporučilo Rusům, aby se zdrželi cest do Abcházie.
PŘÍMO SOUVISÍ: Separatistická Abcházie se bouří. Demonstranti vtrhli k prezidentovi kvůli „ruskému zákonu“
🇬🇪 Kremlin puppet Aslan Bzhania, "president" of occupied Abkhazia in Georgia, refused to resign after agreeing. Rumors that he is hiding out at a Russian military base. Forces are building up to overthrow Russian occupation and Russia may be overstretched to stop it. https://t.co/mHGKYbPwMi pic.twitter.com/CnPdzSGZDT
— Igor Sushko (@igorsushko) November 15, 2024
Abcházie je region s přibližně 245 000 obyvateli, který po skončení války v roce 1993 zůstal z velké části pod kontrolou separatistů. Zbytek území Abcházie ztratila Gruzie ve válce s Ruskem v roce 2008, po níž Moskva oficiálně uznala separatistický region za nezávislý stát, spolu s Jižní Osetií. Tbilisi tato území považuje za okupovaná, Rusko má v obou provinciích své vojenské posádky.