1 Dominový efekt

Dominem k národní hrdosti. Je to cesta pro Abcházii?

Jeden svět 2015

„Tihle Abcházci,“ pronesla s despektem k abchazskému ministrovi sportu Rafaelu Amparovi jeho ruská novomanželka Nataša. Problémy neuznané republiky a místních lidí se hromadí stejně jako potíže v jejich vztahu. A stejně jako v řadě dominových kostek, stačí se strefit do té na kraji a zřítí se všechny. Shodou okolností je domino oblíbenou národní hrou kavkazské zemičky.

Ve snaze povzbudit národní hrdost a dát o Abcházii vědět okolnímu světu, rozhodne se ministr Ampar uspořádat mezinárodní šampionát ve hře domina. V hlavním městě Suchumi se vylepují plakáty, umělci nacvičují národní tance a úředníci společně s policisty jednají o bezpečnostních opatřeních.

Čím víc se významná událost blíží, tím častěji vyzvání v domácnosti Amparových telefon. „Co je pro Rafaela důležitější? Jeho přátelé, nebo rodina?“ ptá se malá Aliona, kterou má Nataša s bývalým manželem. Maminka trpělivě vysvětluje, že jde o pracovní hovor. Její pohled ale prozrazuje nespokojenost.

Aliona nežije v Abcházii s matkou, ale v rodném Rusku. V zakavkazské republice vydržela rok, jenomže si tu nenašla kamarády. Místní lidé ji nepřijali, stejně jako se jim nezamlouvá Nataša. „Ve tvé zemi budu vždycky cizincem,“ snaží se vysvětlit svému manželovi s tím, že jí místní nerozumějí a ona zase nechápe je. Stěžuje si, že ji ani s univerzitním titulem nikdo nezaměstná, protože je Ruska.

„Nemůžeš doufat, že porozumíš Abcházcům za rok. To je nereálné,“ říká Rafael Ampar. Země se potýká s mnoha problémy, nejen ekonomického rázu. Nese si s sebou trauma z války, jejíž stopy jsou stále vidět i v Suchumi. Oficiálně zůstává součástí Gruzie, její samostatnost uznalo pouze Rusko a dalších pět států OSN. Co ale Abcházcům nikdo vzít nedokázal, je jejich národní hrdost.

Je to vidět v detailech jako výběr jména pro miminko, které spolu Rafael a Nataša Amparovi čekají. „Opravdu se mi líbí Anry nebo Alain,“ nadhodí ruská manželka. On namítá, že nejsou abchazská. Místo toho navrhne Adgura nebo Alchase. Nakonec vyloučí i gruzínského Aftandila. „To zní jako vrtačka,“ utahuje si z něj Nataša.

Hádky mezi oběma manželi se vyostřují. Zatímco ona vidí v Abcházii stále více nedostatků, on je popírá. Tragikomický snímek ukazuje, že mají svým způsobem pravdu oba a jejich komplikované manželství je paralelou k situaci v neklidném regionu.

Dominový efekt (Domino Effect). Režie: Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski / Polsko, Německo / 2014 / 76 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.