Slovákům došla trpělivost s útoky šelem na lidi. Vláda schválila odstřel 350 medvědů
ODSTŘEL
Slovenská vláda dnes schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který podle předběžných informací státní ochrany přírody o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku. Informovali jsme o tom ZDE. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.
Uvedené návrhy předložil kabinetu ministr životního prostředí Tomáš Taraba, který před novináři označil za výrazně podhodnocené dřívější závěry studie ochranářů a vědců z českých univerzit, že medvědí populace na Slovensku čítá 1012 až 1275 zvířat. Podle Taraby postačuje v zemi 800 medvědů.
"Máme pozitivní vývoj populace medvěda. Od roku 2019, kdy se uvedená studie dělala, se populace znásobila. Slovensko bude přistupovat k preventivnímu odstřelu tak, jak je tomu v Rumunsku," řekl Taraba před jednáním vlády. Dodal, že plošný odstřel nebude probíhat v národních parcích.
Ministr tvrdil, že situace ohledně medvědů byla v zemi dlouhodobě zanedbávaným problémem, který nelze řešit ze dne na den. V posledních letech podle něj stoupl v zemi počet střetů lidí s medvědem, a to na loňských 1900 případů.
"Nemůžeme žít v zemi, kde se lidé budou bát chodit do lesa, kde se z člověka stane potrava pro medvěda. Jsme v období, kdy by měli být v klidovém režimu. Je reálná obava, že léto může být mimořádně špatné z pohledu útoků této šelmy na lidi," řekl premiér Fico.
Několik nevládních organizací ve společném prohlášení napsalo, že stát se nezabývá preventivními opatřeními. Za problém označily existenci míst, která lákají medvědy do blízkosti lidských obydlí a turistických tras.
"Obáváme se, že mimořádná situace může být zneužita k politickým cílům ministra životního prostředí, který na jejím základě udělí, podle nás, nezákonnou výjimku k odstřelu stovek medvědů. Slovensko tak může v budoucnu čelit dalším postihům ze strany Evropské unie," uvedl Rastislav Mičaník z organizace Aevis. Dodal, že medvěd je chráněným živočichem evropského významu.
Slovenští ochranáři jsou dlouhodobě ve sporu s lesníky a některými politiky ohledně velikosti medvědí populace. Opozice zase tvrdila, že počet útoků medvědů na lidi neklesl, byť ministerstvo životního prostředí už loni nechalo usmrtit nejvíce těchto šelem.
Slovenský parlament loni v červnu po dřívějších opakovaných střetech medvědů s lidmi schválil výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem ohrožuje život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. Podmínkou pro jednodušší vydání povolení k likvidaci problémových medvědů je právě vyhlášení mimořádné situace v dotčené lokalitě.