„Brambory stály celé jmění“. Ukrajinské ministerstvo obrany čelí korupčnímu skandálu
KORUPČNÍ SKANDÁL
Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) a Specializovaná protikorupční prokuratura (SAPO) odhalily případy rozsáhlé zpronevěry na tamním ministerstvu obrany. Týkaly se výrazně předražených nákupů potravin pro ozbrojené síly Ukrajiny během ruské invaze. Celkem má jít o zpronevěru ve výši přesahující 733 milionů hřiven (téměř půl miliardy korun - pozn. red.) Trestný čin podle ukrajinských úřadů umožnil úředník ministerstva obrany, který při podpisu smluv „přehlédl“ neobvyklé ceny v katalogu potravin nabízených armádě.
Podezřelými jsou bývalý vedoucí odboru ministerstva obrany Ukrajiny, majitel přidružených dodavatelských společností, dva vedoucí pracovníci dodavatelských společností a jedna fyzická osoba, informoval NABU ve své tiskové zprávě. Podrobně o případu píše i server Ukrajinska pravda.
Předmětem vyšetřování byl v letech 2022-2023 nákup tzv. potravinových balíčků v rámci armádního zásobování potravinami. Ze schváleného katalogu bylo možné objednávat 409 produktů. Základní položky, jako je zelenina, obiloviny, maso a voda, však tvořily pouze 10 % seznamu. Zbytek, včetně koření, želatiny a bobulovin, se objednával jen zřídka nebo vůbec. Cena potravinových balíčků se určovala podle průměru cen všech položek v katalogu.
Tento systém umožňoval dodavatelům manipulovat s cenami - uměle navyšovat náklady na výrobky s vysokou poptávkou a snižovat ceny neoblíbených nebo sezónních výrobků (např. třešní nebo meruněk v zimě). Na první pohled nešlo o žádné porušení pravidel, protože celková cena balíčku zůstala stejná. Brambory, dodávané v tisících tunách, však stály celé jmění, zatímco sezónní bobuloviny a ovoce, které se objednávaly jen zřídka, se prodávaly za pouhé haléře.
V důsledku těchto podvodných schémat dvě dodavatelské společnosti, obě ovládané stejným majitelem, v období od srpna do prosince 2022 nezákonně vygenerovaly nadměrný zisk ve výši více než 733 milionů hřiven, jak potvrdila expertiza.
Část těchto prostředků byla později odčerpána pod záminkou výplaty dividend a finanční pomoci spřízněným společnostem. Tyto peníze údajně použil majitel společnosti zejména na nákup hotelů v Chorvatsku a dalších nemovitostí. Trestný čin umožnil úředník ministerstva obrany, který při podpisu smluv „přehlédl“ neobvyklé ceny v katalogu.
Po zahájení předběžného vyšetřování v lednu 2023 a zprávách v médiích, které upozorňovaly na nákup vajec za 17 hřiven (asi 10 Kč - pozn. red.) za kus, spolupachatelé snížili ceny 11 klíčových potravinářských výrobků. Tím zabránili zpronevěře dalších 788 milionů hřiven státních prostředků.
Ministerstvo obrany nejprve označilo informace o drahých potravinách za zavádějící, někdejší ministr obrany Oleksij Reznikov obvinění z korupce odmítl . Později v rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu Reznikov přiznal, že byl příliš emotivní a slíbil, že důkladně prověří všechna fakta odhalená novináři. Nakonec musel kvůli korupčnímu skandálu sám odstoupit.