USA chtějí poslat bojová vozidla Bradley na Ukrajinu. „Urychlíme konec války“
BOJOVÁ VOZIDLA BRADLEY
Americká vláda zvažuje vyslání bojových vozidel pěchoty M2 Bradley na Ukrajinu jako součást dalšího balíčku vojenské podpory proti ruské agresi, tvrdí to lidé obeznámení se záležitostí. Konečné rozhodnutí prý ale ještě nepadlo, není také jasné, kdy budou vozidla k dispozici. Představitel Bílého domu, který hovořil pod podmínkou anonymity, řekl, že mezi USA a Ukrajinou probíhá neustálá komunikace ohledně potřeb nutných k obraně, ale v současné době nemají žádné nové informace, které by mohly být veřejně oznámeny. Informuje o tom agentura Bloomberg.
Kyjev žádá americké spojence o tanky, rakety delšího doletu, pancéřování a systémy protivzdušné obrany. Boje na východě země pokračují i v době, kdy nástup zimy zpomalil postup obou stran. Moskva se proto uchyluje k raketovým úderům proti energetické a civilní infrastruktuře Ukrajiny. Rusko ve čtvrtek na ukrajinská města vypustilo v jedné ze svých nejtěžších paleb války desítky střel s plochou dráhou letu. Kyjev uvedl, že většina z nich byla sestřelena. Útoky pokračovaly i v noci na pátek.
Podle Marka Canciana, bývalého analytika obranného rozpočtu Pentagonu, který nyní pracuje v Centru pro strategická a mezinárodní studia, můžou vozidla Bradley poskytnout významné zvýšení schopnosti boje na zemi, protože jde v podstatě o „lehký tank“. „Na rozdíl od dříve dodávaných M113 je Bradley těžce vyzbrojen silnými 25mm kanóny a protitankovými střelami TOW. Spojené státy mají spoustu těchto bojových vozidel, i když některé jsou starší a potřebují vylepšení, takže se zásobami není problém.“
Cancian dodal, že potrvá měsíce, než Ukrajina bude moci vozy vyslat do terénu, protože posádky a údržbáři budou muset nejprve na vozidlech, která vyrábí společnost BAE Systems Plc, vyškoleni.
Kromě toho, že Bradley slouží jako obrněný prostředek pro vojáky, webové stránky americké armády uvádějí, že schopnosti vozidel zahrnují „průzkum, palbu a manévry“.
„Bradley by oproti současným ukrajinským bojovým vozidlům znamenal výrazné zlepšení,“ řekl David Perkins, generál ve výslužbě, který jako velitel brigády posílal tanky do centra Bagdádu během americké invaze do Iráku a později vedl armádní velitelství výcviku a doktríny.
Michael Allen, který zastával funkce v oblasti národní bezpečnostní politiky během prezidentského působení George W. Bushe, řekl, že poskytnutí bojových vozidel Ukrajině by bylo „významné, protože většina expertů předpovídá, že válka se bude více podobat Chersonu než Charkovu.
„Bradley je rychlý a ovladatelný. Vyhovuje našim politickým cílům poskytnout Ukrajincům zbraně k urychlení konce války,“ tvrdí Allen, který je nyní výkonným ředitelem poradenské firmy Beacon Global Strategies.
Někteří ukrajinští spojenci se však zdráhají poslat Kyjevu všechny vyspělejší zbraně, o něž žádá, z obavy, že by to mohlo podnítit Moskvu k další eskalaci nebo potenciálně vtáhnout další země do konfliktu.